• ~14000Kontaktów
 • ~18000Polubień
 • ~500Followersów
 • Blog

  Jak osiągnąć sukces? 40 Złotych Zasad i Sprawdzonych Strategii!

  Jak osiągnąć sukces? Jaki jest przepis na sukces? I jaka jest droga do sukcesu? Te pytania zadaje sobie chyba każdy, kto oczekuje od życia czegoś więcej. Niemal wszyscy chcą poznać strategie, które posiadają ludzie sukcesu. Jednak nie każdy jest gotowy zapłacić za sukces odpowiednią cenę…

  Na temat osiągania sukcesu napisano z milion (jak nie więcej) artykułów. W Internecie aż roi się od poradników i (o ironio!) złotych zasad: „Jak osiągnąć sukces w trzech prostych krokach?”, „Pięć zasad ludzi sukcesu.”, „Siedem rzeczy, które pomogą Ci odnieść sukces zawodowy.” itd. Tymczasem droga do sukcesu wcale nie jest taka prosta.

  Droga do sukcesu, czyli jak osiągnąć sukces według 40 zasad

  Pewnie wiele razy słyszałeś, że aby osiągnąć sukces trzeba myśleć pozytywnie, wierzyć w siebie, być wytrwałym w realizacji celów i nigdy się nie poddawać. Od takich „sloganów” aż kipi w poradnikach na temat sukcesu i z wystąpień wielu mówców motywacyjnych. Czy to właśnie w nich zawarty jest przepis na sukces?

  To wszystko jest ważne, ale niestety, nie przyniesie Ci upragnionego zwycięstwa. Zdziwiony? Aby osiągnąć sukces, potrzebne są konkretne metody i działania, a nie powierzchowne rady.

  Zapewne zastanawiasz się teraz, kim ja jestem, aby mówić Ci, jak osiągnąć sukces? Czy jestem człowiekiem sukcesu? Zdecydowanie nie uważam się za kogoś takiego. Czy osiągnąłem sukces? W wielu obszarach życia, tak, ale mam też na swoim koncie całkiem sporo porażek i wyciągnąłem z nich wiele wniosków. Pisałem o nich w artykule: 40 lekcji od życia na 40 urodziny.  Czy mam prawo pisać o złotych zasadach sukcesu? Sam oceń.

  Pewnie chciałbyś, abym powiedział Ci teraz, że jest jeden, magiczny sposób i prosty przepis na sukces. I że istnieją trzy proste kroki do wykonania w drodze do sukcesu. Prawda jest taka, że będziesz musiał się bardzo napracować i czeka Cię sporo wyrzeczeń. Przepraszam, jeśli właśnie burzę Twoje iluzje, ale ktoś musiał Ci to w końcu powiedzieć. 😉

  Chociaż, jeśli z uwagą i wnikliwością przeczytasz artykuł oraz dotrwasz do końca, to całkiem możliwe, że wyłoni się Ci się jedna, CUDOWNA zasada sukcesu, której zastosowanie wyniesie Cię na szczyt. Ba! Jestem pewien, że jej nie przeoczysz! Zatem do dzieła!

  1. Zdefiniuj, czym dla Ciebie jest sukces

  Nie można odpowiedzieć sobie na pytanie „jak osiągnąć sukces”, jeśli nie wie się, czym on jest…

  Według Wikipedii sukces, to działanie na najwyższym poziomie możliwości jednostki w kierunku spełnienia jej marzeń i pragnień przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy wszystkimi płaszczyznami życia.

  Większość ludzi utożsamia sukces z pieniędzmi i wysoką pozycją społeczną bądź ogólnie pojętym szczęściem. Dla jednych jest on kolejnym zarobionym milionem lub zdobytym fotelem prezesa firmy a dla innych zgodną rodziną, zdrowiem, przebiegniętym maratonem, ukończonymi studiami czy poczuciem zadowolenia i satysfakcji z życia. Tyle definicji, ile osób szukających przepisu na sukces.

  Zanim, więc zaczniesz zastanawiać się jak osiągnąć sukces, poza bazowym pytaniem – „Czym jest dla Ciebie sukces?”, odpowiedz sobie jeszcze:

  • Po czym poznasz, że go osiągnąłeś?
  • I dlaczego to jest dla Ciebie takie ważne?

  2. Zbuduj solidną poduszkę finansową

  Niezależnie od tego, czym dla Ciebie jest sukces i jakie masz ambicje, na początek zbuduj solidną poduszkę finansową. Poduszka finansowa (nazywana inaczej poduszką bezpieczeństwa) to zapas pieniędzy, który pozwoli Ci przetrwać „gorsze” czasy na Twojej drodze do sukcesu. To dzięki niej, nie będziesz musiał podejmować nieprzemyślanych działań pod wpływem emocji lub mając nóż na gardle. Pozwoli Ci ona iść przed siebie bez względu na niesprzyjające wiatry.  Poduszka finansowa przyda Ci się zarówno wtedy, kiedy prowadzisz własny biznes, jak i pracując na etacie.

  Jaka powinna być jej wysokość? Tutaj nie ma złotej reguły. Dla jednej osoby będzie to sześciokrotność miesięcznych wydatków a dla innej – nawet dwuletni zapas może okazać się niewystarczający. Z zasady: im więcej zarabiasz i im wyższe koszty życia ponosisz – tym większą poduszkę finansowa powinieneś zgromadzić.

  3. Nie szukaj drogi na skróty i jednej złotej zasady

  Wszyscy chcą, aby odpowiedź na pytanie, jak osiągnąć sukces, była jak najprostsza, a droga do sukcesu, jak najkrótsza i najszybsza. Reklamy cudotwórczych kursów z „trenerami sukcesu” na tle sportowych samochodów i luksusowych willi krzyczą do nas: „Zdobądź pierwszy milion w 3 miesiące!” albo „Jak zarobiłem 286 tysięcy w 30 dni?”. Nie daj się zwieść „sprzedawcom marzeń”. Droga do sukcesu nie jest taka prosta. Świetnie ukazuje to, krążący od dłuższego czasu po sieci obrazek:

  Jak osiągnąć sukces

  Jeśli chcesz osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie, wiele razy będziesz musiał się potknąć, przewrócić, zmienić kurs i włożyć mnóstwo energii, by przejść z punktu A do punktu B. Do sukcesu nie ma żadnej windy, a droga do sukcesu jest zawsze w budowie.

  4. Myśl i zachowuj się, jak ludzie sukcesu

  Jednym z moich ulubionych powiedzeń jest: „stajesz się tym, czym karmisz swój umysł”. Albo „to, co karmisz – rośnie”. Od tego, w jaki sposób myślisz i na czym koncentrujesz swoje myśli, zależy nie tylko to, jak się czujesz, ale również to, co w życiu osiągasz.

  Eleanor Roosevelt powiedziała kiedyś:

  Wielkie umysły rozmawiają o pomysłach, średnie umysły rozmawiają o wydarzeniach, małe umysły rozmawiają o ludziach.

  Zastanów się teraz, o czym Ty rozmawiasz z innymi ludźmi i na czym koncentrujesz swoje myśli przez większość czasu? Czy są to wartościowe rozmowy na temat pomysłów i idei zmieniających świat na lepsze? Czy też większość swojego czasu spędzasz na jałowych dyskusjach na temat tego, co się wydarzyło u jakiejś celebrytki? Koncentrujesz się na tym, jak osiągnąć sukces i jaka jest Twoja droga do sukcesu, czy na tym, co powiedział na Twój temat ten, czy tamta?

  5. Przejmij kontrolę i zarządzaj swoim życiem

  Większość ludzi wierzy w uśmiech losu albo w to, że ich życie jest dziełem przypadku. Kiedy osiągają sukces, mówią „udało mi się” albo „dzięki Bogu”. A kiedy pojawiają się problemy, szukają winy na zewnątrz i potrafią oskarżyć cały świat wokół za sytuację, w której się znaleźli. Tymczasem, jak to mówił Jacek Walkiewicz podczas swojego słynnego przemówienia: „Ludziom się nic w życiu nie udaje. Wszystko wynika z czegoś. Nic nie jest dziełem przypadku”.

  Nie bądź ofiarą okoliczności i weź odpowiedzialność za swoje życie. Przejmij inicjatywę i podejmij decyzję, że od tej chwili całe Twoje życie będzie zależało wyłącznie od Ciebie. Bądź proaktywny. Na początek przyznaj sam przed sobą, że miejsce, w którym jesteś, jest wynikiem głównie Twoich wyborów i decyzji. A później ruszaj w drogę do sukcesu. Zła wiadomość jest taka, że droga będzie kręta. Dobra jest taka, że to Ty jesteś kierowcą.

  Ludzie o płytkich umysłach wierzą w uśmiech losu; ludzie mądrzy i silni wierzą w przyczyny i skutki. Ralph Waldo Emerson

  6. Znajdź swój cel w życiu i wyznacz kamienie milowe

  Sukces nie jest dziełem przypadku. Tak samo, jak i porażka. Dowiodły tego między innymi badania przeprowadzone w 1979 roku przez Uniwersytet Harvarda.

  Zapytano wówczas studentów ostatniego roku, ilu z nich ma spisane swoje cele. Tylko 3% badanych miało jasno wyznaczone cele i spisany plan ich realizacji. Kolejne 13% ustaliło sobie cele, ale ich nie spisało, a 84% nie określiło jeszcze celów. Dziesięć lat później okazało się, że ci, którzy spisali swoje plany, dziesięciokrotnie częściej odnosili sukcesy w życiu niż pozostali.

  Jest takie powiedzenie, że „jeśli nie będziesz wyznaczał swoich celów, będziesz pracował na rzecz celów innych ludzi” albo „jeśli nie wiesz, czego chcesz, dostajesz to, czego nie chcesz”. I mój ulubiony: „robiąc nie wiadomo co, stajesz się, nie wiadomo kim”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Kiedy nie wiesz, dokąd zmierzasz, tak naprawdę nie ma znaczenia, jaką drogą pójdziesz i na rzecz czyjego celu będziesz pracować.

  Znajdź swój życiowy cel i zastanów się, po co tak naprawdę przyszedłeś na ten świat? Jaka jest Twoja misja? Do czego zostałeś powołany? Często bowiem latami wspinamy się po „drabinie sukcesu”, po czym okazuje się, że drabina ta była oparta o niewłaściwą ścianę.

  Jakiś czas temu popełniłem artykuł: Jak znaleźć cel w życiu? Znajdziesz w nim 10 pytań, które pomogą Ci go odkryć.

  Każdy ma swój Mount Everest, dla którego zdobycia pojawił się na ziemi. Hugh Macleod #inspiracja Click To Tweet

  7. Zaczynaj z wizją końca

  Jeden z moich mentorów, Steven Covey w swojej flagowej książce „7 Nawyków Skutecznego Działania” zachęca do tego, aby każdy dzień zaczynać z wizją końca. Nawet zatytułował w taki sposób jeden z rozdziałów, który zaczyna ćwiczeniem z własnym pogrzebem. Podobne ćwiczenie znajdziesz w moim artykule: 5 poziomów projektowania i planowania życia.

  Nie chodzi o to, aby codziennie myśleć o śmierci i się tym zamartwiać, ale aby wiedzieć, dokąd chce się dojść i jak tam ma wyglądać. Covey mówi też o dwóch procesach tworzenia: umysłowym i fizycznym.

  Świetnym przykładem na to może być budowa domu. Zanim wylejesz fundamenty i zaczniesz budowę, szukasz idealnego projektu. Prosisz o wizualizacje i zastanawiasz się, jak będziesz się czuł w takim miejscu. Często nawet wyobrażasz sobie, jak siedzisz na tarasie w słoneczny, letni poranek i popijasz kawę (proces tworzenia umysłowego).

  Zanim zaczniesz szukać przepisu na sukces i zastanawiać się, którą drogą do sukcesu dojść, sięgnij wyobraźnią w przyszłość i stwórz swoją własną wizję sukcesu, a dopiero później przejdź do działania (procesu tworzenia fizycznego).

  Jeżeli głęboko zastanowisz się, co chciałbyś usłyszeć na swoim pogrzebie, znajdziesz swoją definicję sukcesu. Stephen R. Covey

  8. Patrz na życie całościowo (holistycznie)

  Osiąganie sukcesu jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zachowywanie odpowiedniego balansu, między wszystkimi sferami życia. Nie jest sztuką osiągnąć sukces zawodowy albo finansowy, burząc przy tym całe swoje prywatne życie i zostawiając za sobą zgliszcza.

  W artykule „Podsumowanie Roku – Jak dobrze zakończyć i podsumować stary rok?, znajdziesz przykładowe obszary, które możesz wziąć pod uwagę przy planowaniu Twojej drogi do sukcesu. Znajdziesz w nim też pytania, które pomogą znaleźć Ci Twój własny przepis na sukces i utrzymać przy tym życiową równowagę.

  9. Koncentruj się na drodze do sukcesu (nie tylko na celu)

  Odpowiadając sobie na pytanie, jak osiągnąć sukces koncentruj się nie tylko na wyniku, ale również na drodze do sukcesu. Musisz wiedzieć nie tylko, gdzie chcesz dojść, ale i jak tam trafić. To po pierwsze. A po drugie, im bardziej odległy cel, tym większe ryzyko, że przy pierwszym czy drugim niepowodzeniu odpuścisz.

  Droga do sukcesu jest równie ważna, jak sam cel. A może nawet ważniejsza! To z niej czerpiesz najwięcej frajdy i najwięcej się uczysz. Adam Małysz, na swojej drodze do sukcesu nie myślał tylko o celu i zdobyciu mistrzostwa, ale przede wszystkim zadawał sobie pytanie: jak osiągnąć sukces, i koncentrował się na wykonaniu jak najlepiej najbliższego skoku. Skupiał się on na odpowiedniej diecie czy na tym, w którym momencie wybić się z progu i jak ułożyć swoje ciało w czasie lotu.

  10. Myśl z ołówkiem w ręku, jak osiągnąć sukces

  Zapisuj swoje pomysły o tym, jak osiągnąć sukces, zanim o nich zapomnisz. Ile razy zdarzyło Ci się, że myślałeś o czymś ważnym lub miałeś genialny pomysł, a tu nagle zadzwonił Ci telefon bądź odwróciłeś się na pięcie i zapomniałeś o nim? Najlepsze pomysły przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Bądź na nie przygotowany i nie pozwól, by coś oderwało od nich Twoją uwagę.

  Ludzie sukcesu zapisują swoje pomysły i zawsze mają przy sobie coś, w czym mogą gromadzić swoje przemyślenia. Czasem jest to papierowy kalendarz lub notes, innym razem czysta kartka z drukarki położona na biurku. Osobiście uwielbiam wszelkiego rodzaju elektroniczne narzędzia i aplikacje mobilne do prowadzenia notatek. Telefon masz prawie zawsze przy sobie. Tak, tam, gdzie właśnie pomyślałeś – też! Ba! Często to właśnie tam przychodzą do głowy najlepsze pomysły! Czyż nie? 😉

  11. Określ kluczowe czynniki sukcesu. Wykorzystaj zasadę 80:20!

  Zanim przejdziesz do działania, ustal kluczowe czynniki sukcesu, czyli to, na czym oprzesz swój przepis na sukces. Pewnie znasz zasadę Pareto (80:20), która mówi o tym, że 20% naszych działań odpowiada za 80% naszych efektów? Albo, że 20% klientów robi 80% obrotów, a 20% pracowników bierze 80% zwolnień lekarskich? Nie wierzysz? Spójrz na swoją szafę z ubraniami i sprawdź, czy przypadkiem nie nosisz 20% wszystkich ubrań przez 80% czasu. 😉

  Zacznij, więc od określenia, które z działań będą kluczowe na Twojej drodze do sukcesu i które najbardziej przełożą się na efekty. Jakie cele cząstkowe będziesz musiał zrealizować po drodze? Jakie cechy i umiejętności będziesz musiał posiąść, aby osiągnąć swój cel? Jakich zasobów do tego będziesz potrzebować? I co będzie miało decydujący wpływ?

  Kluczowe czynniki sukcesu w firmach decydują często o przewadze konkurencyjnej i możliwościach ich dalszego rozwoju.

  Więcej na temat Zasady 80/20 przeczytasz w artykule: Zasada Pareto 80/20 w praktyce, czyli jak osiągać więcej za mniej?

  12. Każdego dnia rób coś, co przybliża Cię do celu

  Znać drogę, to jedno a podążać nią, to drugie! Punkty zdobywa się grą, a nie słowami. Nie liczy się to, co mówisz, ale to, co robisz. Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu. Dlatego, zamiast tylko rozmyślać i rozważać, jak osiągnąć sukces, wyrób sobie nawyk codziennego robienia jednej małej rzeczy, która będzie przybliżała Cię do realizacji Twoich marzeń.  A na koniec każdego dnia zapytaj sam siebie: Co dziś zrobiłem, aby być bliżej wyznaczonego celu?

  Samoświadomości uczymy się nie poprzez medytację, a poprzez działanie.

  Działanie jest podstawowym kluczem każdego sukcesu. Pablo Picasso

  13. Zaangażuj się! Żyj na 100%, bo na 100% umrzesz!

  Jak osiągnąć sukces? Bądź zawsze zaangażowany i rób wszystko na 100% albo nie zabieraj się za to wcale. Życie jest za krótkie, żeby robić coś na pół gwizdka lub żeby żyć na 50%.  Jeśli za coś się zabierasz, rób to z pasją i przekonaniem. Działaj tak, jakby porażka była niemożliwa. Wejdź w to całym sobą i się temu „poświęć”. Ludzie sukcesu zawsze angażują się na sto procent.

  A jeśli zawiedziesz albo nie zdołasz osiągnąć sukcesu, to przynajmniej będziesz wiedzieć, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś i dałeś z siebie maksa. Oszczędzisz sobie wyrzutów sumienia i poczucia winy.

  Sukces nigdy nie jest efektem „słomianego zapału” – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień. James Madison

  14. Pracuj ciężko. A najlepiej ciężko i mądrze.

  Nie da się niczego osiągnąć bez ciężkiej pracy. Sukces to drabina, po której nie da się wejść z rękami w kieszeniach. Ostatnio modne stało się hasło „Pracuj mądrze, nie ciężko”. Nie sposób się z nim nie zgodzić. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że w większości przypadków, nie wystarczy pracować mądrze. Nie raz, by osiągnąć sukces lub mistrzostwo w danej dziedzinie, trzeba mocno się naharować. Mój przepis na sukces to ciężka i mądra praca jednocześnie.

  Do sukcesu nie ma żadnej windy. Trzeba iść po schodach. Emil Oesch #inspiracja Click To Tweet

  15. Mierz i sprawdzaj swoje po(d)stępy

  Na swojej drodze do sukcesu, zatrzymuj się, co jakiś czas i znajduj przestrzeń na refleksję. Zadawaj sobie pytania i szukaj odpowiedzi. Mierz wszystko, co da się zmierzyć. Sprawdzaj, na jakim jesteś etapie i czy nadal trzymasz odpowiedni kurs. Czy Twoja droga do sukcesu i Twój przepis na sukces są nadal aktualne? Co robisz dobrze a co źle? Z czego jesteś zadowolony a z czego nie? Czego możesz robić więcej a czego mniej? Co powinieneś zacząć robić a co przestać?

  Sprawdzaj, czy coś nie wymyka Ci się spod kontroli i czy przypadkiem na Twojej drodze do sukcesu nie pojawili się jacyś sabotażyści, którzy podstępem chcą przeszkodzić Ci w realizacji Twoich celów. Rozpraw się z nimi!

  16. Wyciągaj lekcje z porażek. A tym bardziej z sukcesów!

  Mówi się, że tylko ten się nie myli, kto nic nie robi. Jeżeli nie popełniasz błędów, znaczy to, że za mało robisz i że za mało ryzykujesz.  Popełnić błąd – to jeszcze nie tragedia. Tragedią jest trwanie przy tym błędzie albo popełnianie kolejny raz tego samego błędu i niewyciąganie z niego żadnych wniosków.

  Jeżeli się potknąłeś i upadłeś – wstań, otrzep kurz, popraw koronę i idź dalej! A jeśli będziesz musiał się cofnąć, to cofaj się tylko po to, żeby wziąć rozbieg. 😉

  Wyciągaj lekcje nie tylko z porażek, ale również z sukcesów. Zadawaj sobie pytania: Jak to zrobiłem? Jak do tego doszło? Co było istotne? Co mi pomogło? Jakie były najważniejsze kroki? Które strategie się sprawdziły? I jakie wnioski dla mnie z tego płyną? A na koniec ponownie: jak osiągnąć sukces?

  W życiu nie ma błędów, są tylko lekcje. Nie istnieje coś takiego jak złe doświadczenie, jest tylko okazja, aby się rozwijać, uczyć i czynić postępy na drodze do samodoskonalenia. W walce rodzi się siła. Nawet ból może być znakomitym nauczycielem. Robin S. Sharma

  17. Zrób sobie dobrze! Nagradzaj się za drobne sukcesy

  Droga do sukcesu nie musi być drogą krzyżową! Nie bądź wobec siebie terrorystą! Ciesz się z małych sukcesów i doceniaj się za każdy kolejny krok! Rozważając, jak osiągnąć sukces, określ kamienie milowe na drodze, prowadzącej ku niemu i nagrody za realizację poszczególnych etapów. Zaplanuj to z góry!

  Nie potrzebujesz jednej wielkiej nagrody na końcu procesu, ale szeregu małych nagród po drodze. Osiągnięcie sukcesu już samo w sobie, będzie niezwykle nagradzające. To po drodze do niego będziesz musiał dolewać paliwa motywacji, aby podsycać swój zapał. Wzmacniaj się, więc drobnymi przyjemnościami 😉

  A w połowie drogi, zrób sobie naprawdę dobrze! Jesteś na półmetku i zasłużyłeś na coś specjalnego! Umów się z sobą na randkę lub zrób coś wyjątkowego a może nawet szalonego. Kup sobie coś, o czym od dawna myślałeś.

  18. Ćwicz wytrwałość, ale nie wal głową w mur

  Ćwicz wytrwałość i nie poddawaj się zbyt szybko w swoich dążeniach. Wytrwałość, dyscyplina, konsekwencja i determinacja to według mnie jedne z najważniejszych czynników na drodze do sukcesu. Ważniejsze niż często przeceniana rola motywacji. Szczególnie w realizacji tych długofalowych celów. Jeśli, więc masz jakiś większy cel, którego jesteś pewien i wiesz, że jest sens o niego walczyć, to ćwicz swoją wytrwałość i konsekwentnie dąż do jego realizacji.

  Jest też druga strona medalu. Trzeba wiedzieć, kiedy przestać i odpuścić. O tym, że tekst: „nigdy się nie poddawaj”,  jest jedną z większych głupot, które słyszałem, pisałem już we wspomnianym wcześniej artykule: 40 lekcji od życia na 40 urodziny. Pewnie nie raz przewinęła się przez Twojego walla na Facebooku poniższa grafika:

  Jak osiągnąć sukces

  Lubimy być karmieni takimi obrazkami motywacyjnymi! I oczywiście często są one prawdziwe. Jednak równie dobrze zamiast diamentów na końcu korytarza, można by narysować skałę a przed nią martwego, padłego z wycieńczenia człowieka. I to również byłaby prawda. Dlatego bądź wytrwały, ale uważaj, aby nie roztrzaskać sobie głowy od bezskutecznego walenia nią w mur.

  Szaleństwo nie polega na braku wiedzy o przeszkodach w realizacji celu, do którego dążymy, ale na trzymaniu się celu, mimo gromadzonych dowodów, że jest on nieosiągalny. Barbara Tuchman.

  19. Ostrz swoją piłę. Ścinaj zadania, zamiast je piłować

  Jedną z ważniejszych zasad ludzi sukcesu jest regularna odnowa i dbanie o odpowiedni poziom energii. Nie chodzi tu o zwykły Work-Life Balance, który ostatnio stał się bardzo modny i który często postrzegany jest, jako równowaga „pół na pół” między życiem prywatnym a zawodowym. Chodzi o coś więcej.

  Z pomocą przychodzi ponownie Mistrz Covey, który używa metafory tępej piły, którą drwal próbuje ściąć drzewo, nie mając czasu jej naostrzyć. W ten sposób praca drwala przypomina raczej „piłowanie” niż „ścianie” drzewa. Covey porównuje to do działania i do regeneracji sił.

  Ile razy zdarza Ci się tak „piłować” swoje zadania i zapominać o odpowiednim „ostrzeniu swojej piły”?

  Covey zachęca do regularnej odnowy w następujących obszarach:

  • Fizycznym – dotyczącym ćwiczeń, odpowiedniej diety i kontroli poziomu stresu
  • Umysłowym – utożsamianym z rozwojem osobistym
  • Społecznym – skupiającym się na relacjach z innymi ludźmi
  • Duchowym – polegającym na pielęgnowaniu wartości, kontakcie z przyrodą, medytacją itp.

  Są to między innymi te elementy, o których pisałem we wpisie: „Jak dożyć 100 lat w szczęściu i dobrej kondycji”, do którego zachęcam.

  20. Odnajdź swoją pasję. Miej swojego pierdolca!

  Pasja jest tym, co karmi naszą duszę i ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. Nadaje naszemu życiu większego sensu i sprawia, że chce się żyć. Bez znaczenia, czy jest nią gra w golfa, chodzenie po górach, żeglowanie, wędkowanie, uprawianie ogródka, gotowanie czy zbieranie znaczków pocztowych. Ważne, żebyś miał tę odskocznię i „wentyl bezpieczeństwa” na swojej drodze do sukcesu.

  Posiadanie własnej pasji dodaje energii, wnosi więcej radości do życia i sprawia nam przyjemność. Napędza nas samo wykonywanie tej czynności – bez przymusu zarabiania pieniędzy czy konieczności realizacji jakiegoś konkretnego celu.

  Kluczem do odnalezienia pasji, jest odpowiedzenie sobie na pytania: Co naprawdę mnie porusza, co mnie napędza i ładuje moje akumulatory? Co daje mi radość i sprawia prawdziwą przyjemność?

  Na temat pasji popełniłem nawet kilka artykułów. Znajdziesz je tutaj:

  21. Zarządzaj sobą w czasie i ustalaj priorytety

  Naucz się zarządzania czasem i wyznaczania priorytetów. Zostań mistrzem produktywności! Większość ludzi nie planuje swojego czasu i nie ustala priorytetów. Pozwalają na to, aby inni ludzie nim dysponowali według własnych potrzeb i dla swoich celów.

  Opracuj swoją strategię sukcesu. Pracuj z kalendarzem. Zaplanuj najważniejsze aktywności na najbliższy tydzień, zrób plan kolejnego dnia i przygotuj listę zadań. Wyznaczaj priorytety i skupiaj się na tym, co naprawdę ważne. Pozbądź się skutecznie wszelkiego rodzaju rozpraszaczy oraz złodziei i pożeraczy czasu! Stwórz plan działania, a następnie zacznij go wdrażać.

  Bądź przygotowany! Przepis na sukces to nie tylko posiadanie wielkich celów, ale przede wszystkim odpowiednie planowanie i przekładanie tych planów na działania.

  Bardziej niż cokolwiek innego – przygotowanie się jest sekretem do sukcesu. Henry Ford.

  Jeśli chcesz lepiej zarządzać sobą w czasie i wynieść swoją efektywność na wyżyny, z pewnością spodobają Ci się te dwa artykuły:

  22. Poprawiaj swoją skuteczność w życiu

  Ludzie sukcesu to ludzie skuteczni. Tacy, którzy nie tylko zastanawiają się, jak osiągnąć sukces, ale działają i mają konkretne wyniki. Skuteczność to robienie właściwych rzeczy, we właściwy sposób i we właściwym czasie. To przede wszystkim podejmowanie trafnych decyzji i dowożenie tematów do końca. Ale też szukanie sposobów na to, by usprawniać, automatyzować oraz osiągać więcej, mniejszym nakładem energii, czasu i pieniędzy.

  Poprawianie własnej skuteczności, wpływa bardzo mocno na to, jak się czujemy. Podnosi nasze poczucie własnej wartości oraz dodaje nam pewności siebie.

  Zadawaj sobie następujące pytania, aby być bardziej skutecznym:

  • Czy to, co teraz robię, przybliża mnie do realizacji mojego celu?
  • Jak mogę to zrobić mniejszym nakładem energii i czasu?
  • Czy można to usprawnić, uprościć, zautomatyzować?
  • Czy można zrobić to lepiej?

  Więcej na temat skuteczności, znajdziesz w artykule: Poczucie Własnej Skuteczności – Absolutny Fundament Ludzi Sukcesu

  23. Podejmuj (umiarkowane) ryzyko

  Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana! I nie ma na cyckach brokatu! 😉

  Ludzie dzielą się na dwa typy w kontekście realizacji swoich celów i marzeń. Są tacy, którzy skaczą w przepaść i budują skrzydła po drodze oraz tacy, którzy najpierw planują, budują pas startowy, robią odpowiednie obliczenia i dopiero kiedy czują się odpowiednio przygotowani, ruszają w drogę do sukcesu. Osobiście bliżej mi do tej drugiej opcji, chociaż żadna skrajność nie jest dobra.

  Bardzo dobrze moje podejście do tego tematu, obrazują dwa poniższe (przeciwstawne) cytaty:

  Nie sprawdzaj głębokości rzeki obiema nogami. Warren Buffet

  Nie bój się dużego kroku. Nie pokonasz przepaści dwoma małymi. David Lloyd George.

  Jeśli chcesz osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie, będziesz musiał ryzykować. Nigdy nie będziesz wystarczająco przygotowany, nigdy nie przewidzisz wszystkiego, nigdy nie będziesz miał pewnej wiedzy, jak osiągnąć sukces i nigdy nie wyeliminujesz całkowicie ryzyka. Poza tym niektóre pociągi podjeżdżają tylko raz i warto do nich wsiąść, bo więcej razy taka okazja może się nie powtórzyć.

  24. Inwestuj w swój rozwój osobisty

  Nie każdy, kto się rozwijał, osiągnął sukces, ale każdy, kto osiągnął sukces, rozwijał się.

  Inwestycja w siebie w dzisiejszych czasach to już nie jest luksus a konieczność. Jeśli się nie rozwijasz, to się cofasz. I nie jest to żaden banał. Świat przyspiesza coraz bardziej, ludzi zastępują maszyny a obsługę klienta czatboty…

  Jeśli wydaje Ci się, że już zawsze będziesz wykonywał swój zawód i pracował w tej samej firmie albo, że ZUS wypłaci Ci kiedyś godną emeryturę, to grubo się mylisz i mocno się rozczarujesz.

  Nie mówię Ci tego, żeby Cię straszyć. Zachęcam Cię tylko do przejrzenia na oczy. Skoro oczekujesz od życia czegoś więcej niż „rzeźbienie” od dziesiątego do dziesiątego, to musisz zainwestować w siebie i rozwinąć swój potencjał.  I nie licz, że Twój pracodawca zadba o to za Ciebie ani, że jedne bądź drugie studia załatwią wszystko.

  Nigdy nie dowiesz się, jak osiągnąć sukces, bez rozwoju osobistego. Ludzie sukcesu każdego miesiąca przeznaczają część swoich dochodów na rozwój, książki i szkolenia. O zbawiennych korzyściach z inwestowania w siebie, przeczytasz w artykule: ROZWÓJ OSOBISTY – czyli o tym, jak znaleść pomysł i sposób na życie?

  25. Zostań ekspertem w jakiejś dziedzinie

  Mam kolejną wiadomość, odnośnie tego, jak osiągnąć sukces, która pewnie Cię nie ucieszy. Uniwersalne i bardzo ogólne umiejętności, które posiadasz – nie wystarczą. Musisz zostać specjalistą, ekspertem w jakiejś dziedzinie. Sygnały napływające z rynku wyraźnie wskazują na wysokie zapotrzebowanie na specjalistów w wąskich obszarach. Pomimo że w co drugim ogłoszeniu wymienia się, co najmniej kilka różnych umiejętności, to powtórzę jeszcze raz: najbardziej poszukiwani są (i będą) specjaliści.

  Jeśli więc myślisz poważnie o karierze lub własnym biznesie i chcesz wiedzieć, jak osiągnąć sukces, to specjalizacja w wąskiej dziedzinie bardzo Ci pomoże. A im więcej dodatkowych umiejętności nabędziesz, tym lepiej dla Ciebie! Bycie ekspertem w swojej dziedzinie jest również jednym z filarów produktywności.

  26. Rozwijaj nawyki ludzi sukcesu

  Motywacja jest tym, co pozwala ludziom zacząć. Wytrwałość i nawyki są tym, co pozwala im skończyć. Większość osób, które osiągnęły spektakularne sukcesy, to nie osoby, które posiadały jakiś szczególny talent, ale takie, które miały na siebie pomysł i konsekwentnie wdrażały go w życie.

  W Internecie znajdziesz mnóstwo artykułów na temat nawyków ludzi sukcesu. Oczywiście nie chodzi o to, abyś bezmyślnie i beznamiętnie wszystkie przyjmował. Część z nich jest uniwersalna (np. wcześniejsze wstawanie z łóżka, czy zaczynanie dnia od najważniejszego zadania) ale pewnie znajdą się i takie, które będą odpowiednie dla Ciebie i pomogą Ci odnieść sukces. Przygotuj więc własną listę nawyków, nad którymi będziesz chciał pracować i zacznij wdrażać je do swojego życia. Jeden po drugim. Jak osiągnąć sukces? Właśnie poprzez konsekwentne powtarzanie, często żmudnych czynności.

  27. Postaw na JAKOŚĆ (nie JAKOŚ)

  Decydując się na półśrodki i wykonywanie swojej pracy po linii najmniejszego oporu, nie masz co liczyć na sukces. Zabierając się za coś, a tym bardziej za to, w czym chcesz osiągnąć sukces, musisz postawić na jakość w najlepszym wydaniu.

  Zanim zabierzesz się za cokolwiek, zastanów się, jakie będą najlepsze standardy wykonania danego zadania albo usługi, którą chcesz świadczyć. Oczywiście nie chodzi tutaj o dążenie do perfekcjonizmu. Chodzi raczej o profesjonalizm. Różnica pomiędzy jednym a drugim jest taka, że profesjonaliści wdrażają swoje pomysły, a perfekcjoniści często pozostają tylko na etapie (prawie) doskonałych i nigdy niewdrożonych planów.

  Jeśli chcesz być w czymś najlepszy, musisz wykorzystywać najlepsze rozwiązania i wykonywać swoją pracę w najlepszy sposób, jaki potrafisz.

  28. Buduj markę osobistą

  Możesz posiadać najlepszy produkt na świecie, mieć najlepsze wyniki w pracy albo być wybitnym ekspertem w jakiejś dziedzinie, jednak jeśli świat się o tym nie dowie, Ty nigdy nie dowiesz się, jak osiągnąć sukces.

  Każdy z nas ma jakąś markę. Czym ona jest? Marka osobista to wszystko to, co o Tobie mówią, kiedy nie ma Cię w pobliżu. Skąd się ona bierze? Po pierwsze z tego, co robisz, co mówisz i jak się zachowujesz. Po drugie z tego, co pokazujesz i prezentujesz sobą w Internecie. I po trzecie z efektów Twojej pracy. Wizerunek w biznesie (i nie tylko) ma ogromne znaczenie. Pomaga zarabiać więcej pieniędzy, być bardziej rozpoznawalnym oraz sprzyja nawiązywaniu i budowaniu relacji.

  Buduj swoją markę świadomie, a Twoja droga do sukcesu będzie dużo łatwiejsza i szybsza.

  29. Naucz się sprzedawać

  Sprzedajesz cały czas. Nawet jeśli nie robisz tego świadomie. Sprzedajesz: siebie podczas rozmowy o pracę, różne idee swoim kolegom i koleżankom w pracy, pomysły na spędzenie wakacji swojemu partnerowi czy partnerce itd. Robisz to mniej lub bardziej wprawnie.

  Sprzedaż postrzegana, jako szeroko rozumiana umiejętność przekonywania innych do swoich pomysłów, to jedna z najbardziej kluczowych umiejętności życiowych, niezbędnych w dzisiejszych czasach. I dotyczy praktycznie każdego.

  Bez niej nie zmotywujesz swojego zespołu, aby razem z Tobą osiągał Twoje cele ani nie przekonasz przełożonego, aby to właśnie Ciebie uwzględnił do awansu na wyższe stanowisko.

  Jeśli myślisz poważnie o tym, jak osiągnąć sukces, umiejętności sprzedawania będą odgrywały kluczową rolę. Sprzedaż na drodze do sukcesu jest tak samo ważna, jak umiejętność czytania czy pisania. Dobra wiadomość jest taka, że można się jej nauczyć!

  30. Skupiaj się na swoich mocnych stronach

  Pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy lepiej rozwijać swoje mocne strony, czy może pracować nad tymi słabymi? W wielu organizacjach nadal kultywuje się systemy ocen pracowniczych, których głównym celem jest wyłanianie słabych stron pracowników i wdrażanie programów naprawczych, aby je wyeliminować. W szkole, w pracy, a nawet w życiu osobistym najczęściej koncentrujemy się na tym, co nie działa zamiast na tym, co funkcjonuje dobrze.

  Instytut Gallupa od ponad 40 lat prowadzi regularne badania na setkach tysięcy menedżerów, których celem jest wyłonienie talentów, potrzebnych do osiągania sukcesu w różnych rolach zawodowych. Jednym z ważniejszych wniosków tych badań jest to, że najlepsze wyniki mają osoby, wykorzystujący w pracy swoje mocne strony.

  Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że wykorzystanie swoich mocnych stron jest bardziej naturalne i przychodzi nam z większą łatwością oraz z tego, że sprawia nam większą przyjemność i daje więcej satysfakcji.

  Pracując nad słabymi stronami, możesz stać się, co najwyżej przeciętny a doskonaląc swoje mocne strony, możesz być wybitny.

  Oczywiście nie chodzi o to, aby swoje słabe strony wyprzeć ze świadomości i udawać, że ich nie ma. Chodzi tylko o to, aby się na nich nie spalać i nie opierać swojej drogi do sukcesu.

  31. Zadbaj o korzenie. Bądź człowiekiem wartości!

  Coraz bardziej trendy i na czasie jest bycie sobą albo życie w zgodzie z sobą. Niektórzy dodają jeszcze, że trzeba być autentycznym, pokazywać swoje błędy i porażki. Pisząc bloga i obserwując wielu blogerów, zauważyłem nawet, że część z nich na siłę próbuje pokazać, że popełnia błędy i coś im nie wychodzi, żeby w ten sposób zaskarbić sobie sympatię czytelników.  Paradoksalnie często wygląda to sztucznie i nienaturalnie.

  Problem polega na tym, że kiedy zadaję ludziom pytanie: „Jesteś sobą, czyli kim?” albo „Co to znaczy, że jesteś sobą?”-  nie bardzo potrafią na nie odpowiedzieć.

  Uważam, że o wiele ważniejsze niż „bycie sobą” (cokolwiek to znaczy) jest zadbanie o silny kręgosłup moralny i działanie w zgodzie ze swoimi Wartościami. Wartości, to przede wszystkim zasady, którymi kierujesz się w życiu, niezależnie od okoliczności. Niczym drzewo w czasie wichury z mocno osadzonymi w ziemi korzeniami.

  Na Twojej drodze do sukcesu wiele razy będą pojawiały się różnego rodzaju pokusy, aby pójść na skróty czy wybrać nie do końca uczciwą drogę. Z pewnością będziesz też wystawiany na próby swojego charakteru. Dobrze, abyś wiedział, czym się wówczas kierować.

  Ludzie sukcesu mają silny kręgosłup moralny i mocne fundamenty w postaci własnego systemu Wartości, którym posiłkują się w życiu.

  Jeśli cele są kierunkiem Twojej podróży, to Wartości będą do nich drogowskazem.

  Zanim, więc zaczniesz szukać swojego przepisu na sukces, zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu i jakie zasady wyznajesz?

  Nie staraj się być człowiekiem sukcesu, raczej staraj się być człowiekiem wartości. Albert Einstein

  32. Dostarczaj wartość innym

  Kolejnym powodem braku sukcesów w jakiejś dziedzinie jest błąd polegający na tym, że tworzy się produkty lub rozwiązania na problemy, które nie istnieją.

  Jednym z głównych powodów, przez który upada wiele startupów, jest to, że główny produkt, nie spełnia potrzeb rynku. Aplikacje i rozwiązania, które tworzą, nie są nikomu potrzebne, a ekscytują się nimi tylko ich twórcy.

  Dlatego – służ innym. Niech wszystko, co robisz, wnosi wartość w życie innych ludzi i będzie rozwiązaniem na ich problemy. Niezależnie od tego, czy robisz to za pieniądze, czy bezpłatnie. Prędzej czy później, wszystko do Ciebie wróci zwielokrotnione.

  Oceniaj swój sukces po tym, co dałeś innym, aby go osiągnąć. Dalajlama XIV #inspiracja Click To Tweet

  33. Zawsze dawaj więcej, niż od Ciebie oczekują

  Sam Walton, twórca największej sieci supermarketów w USA, zapytany kiedyś o to, jaka jest jego recepta na sukces, odpowiedział:

  Dawaj więcej, niż od Ciebie oczekują. Przewyższaj oczekiwania swoich klientów. Jeśli będziesz tak robić, będą do Ciebie wracać.

  W swojej karierze zawodowej przeszedłem drogę od pracy fizycznej na produkcji, poprzez wszystkie szczeble kariery zawodowej w handlu, aż do dyrektora sprzedaży. Obecnie prowadzę własną firmę (a nawet dwie) i to nie jest jeszcze koniec.

  Jak do tego doszedłem? Skąd wiedziałem, jak osiągnąć sukces? Uważam, że jednym z ważniejszych czynników sukcesu było właśnie przekraczanie oczekiwań przełożonych. Nie czekałem na to, aż ktoś mi powie, co mam robić, tylko szukałem problemów i dążyłem do ich rozwiązania. Kiedy otrzymywałem zadanie, nie myślałem o tym, jak najszybciej pozbyć się go z mojej listy, tylko jak je wykonać, aby uzyskać „efekt wow!”. I za każdym razem zadawałem sobie pytanie: Jak mogę zrobić to lepiej?

  34. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię uskrzydlają

  Pewnie słyszałeś to stwierdzenie, że „jesteś średnią 5 osób, z którym spędzasz najwięcej czasu”? I pewnie znasz, co najmniej jedną taką osobę, która potrafi skrytykować każdy Twój pomysł albo wciągnąć Cię w swoje osobiste dramaty? Wystarczy 5 minut z taką osobą, aby uszło z Ciebie całe życie. Daleki jestem od udzielania Ci rady, żeby pozbywać się ze swojego życia wszystkich „toksycznych” ludzi. Zachęcam Cię natomiast do poszukiwania towarzystwa takich osób, które będą Cię inspirować, wspierać i dodawać Ci energii.

  Nie chodzi oczywiście o takich, którzy będą przyklaskiwać na każdy Twój pomysł. Chodzi raczej o ludzi, którzy spojrzą obiektywnie na to, co mówisz i nie będą tego oceniać przez pryzmat swoich doświadczeń albo przekonań. Są to osoby, które mają podobne zainteresowania, podobne wartości i którym zależy na Tobie i na tym, żebyś osiągnął sukces.

  Warto otaczać się ludźmi, którzy marzą, tworzą, wierzą i myślą, ale przede wszystkim warto otaczać się tymi, którzy widzą w Tobie więcej dobrego niż Ty sam w sobie dostrzegasz. Autor nieznany.

  35. Podglądaj ludzi sukcesu

  Jeśli zastanawiasz się, jak osiągnąć sukces w danej dziedzinie, znajdź osoby, które już go osiągnęły i zacznij je podglądać. Czytając wywiady z osobami, które osiągnęły sukces lub oglądając ich wystąpienia, można często usłyszeć, że mieli oni swoich mentorów na początku swojej drogi do sukcesu.  Zachęcam również Ciebie do znalezienia takiego mentora i podążenia za jego radami.

  Ja nigdy nie miałem takiego mentora, ale chętnie podglądałem ludzi sukcesu i się od nich uczyłem. Nadal chętnie czytam biografie sławnych osób, słucham tego, co mówią w wywiadach i szukam cech wspólnych, które ich łączą. Jeśli słyszę, że osiągnęli to, czy tamto, szukam informacji, jak to zrobili. Analizuje ich starania oraz błędy, rozszyfrowując ich „przepis na sukces”

  Ludzie sukcesu nie zawsze chętnie chwalą się wszem i wobec swoimi strategiami, ale jeśli się postarasz, to wyłuskasz to, co najważniejsze.

  Dobrze jest uczyć się na własnych błędach, ale jeszcze lepiej uczyć się na błędach innych ludzi.

  36. Uważaj, żeby „wschodni guru” nie okazał się „dołu”

  Trzeba odróżniać prawdziwych ludzi sukcesu od tych, którzy tylko mówią o tym, jak osiągnąć sukces. Wielu mówców ma na swoim koncie jedynie sprzedane rady na temat sukcesu, a nie autentyczne osiągnięcia. W dodatku to, o czym mówią, zaczerpnęli z wszechdostępnej literatury.

  Rynek wystąpień motywacyjnych rośnie, a w sieci znajdziesz dziesiątki a może i setki osób, które chętnie zostaną Twoim mentorem w zamian za skromne 5 czy 10 tysięcy złotych miesięcznie.

  Niestety, wielu z popularnych mówców, nie tylko nie udziela dobrych rad, ale i udziela rad szkodliwych. Mówią Ci, co masz robić, a Ty ciągle walisz głową w mur i zastanawiasz się, dlaczego boli Cię głowa. Przecież Twój „mentor” tak kazał…. Zanim zdecydujesz się czerpać wiedzę z czyiś rad albo okrzykniesz kogoś swoim „guru”, sprawdź dokładnie, czy ma do tego jakieś podstawy i na czym zbudował swój „sukces”.

  Nigdy nie przyjmuj rad od osób, które nie osiągnęły tego, co Ty chcesz osiągnąć. Bodo Schafer #inspiracja Click To Tweet

  37. Zapłać cenę za sukces

  Za sukces musisz zapłacić odpowiednią cenę. I to z góry, bez gwarancji zwrotu.

  Nie ma prostych dróg do sukcesu i nie ma drogi na skróty. Nie ma też magicznej formuły na bycie wielkim. Sukces to często wynik wielu wyrzeczeń, dyscypliny, determinacji i wytrwałości w swoich dążeniach.

  Sukces to nie przypadek. To sekwencja żmudnych i powtarzalnych działań oraz codzienne doskonalenie technik. Wszystko to po to, abyś każdego dnia był bliżej swojego celu i osiągnął to, czego najbardziej pragniesz. Sukces jest tylko dla tych, którzy są gotowi zapłacić za niego odpowiednią cenę.

  Ludzie sukcesu nie rodzą się tacy. Odnoszą sukcesy poprzez wykształcenie zdolności robienia tego, czego ludzie nie odnoszący sukcesów nie lubią robić. Steve Ibbotson

  38. Nie umniejszaj swojego sukcesu, ale trzymaj za lejce swoje ego

  Lubimy umniejszać swoje zasługi i obniżać wartość efektów naszej pracy. Niektórzy są w tym wręcz mistrzami. Kiedy ktoś chwali ich za dobrą pracę, odpowiadają, że to nic takiego albo że można było zrobić to lepiej. Kobiety często na komplement w stylu „pięknie wyglądasz w tej sukience” odpowiadają „aaa to stara suknia” albo „dobra, powiedz, czego chcesz”. Muszą się złoić, żeby czuły, że żyją!

  Nie umniejszaj swojej wartości, tylko dlatego, że ktoś Ci kiedyś powiedział, że skromność jest cnotą, albo żebyś siedział cicho i się nie wywyższał.

  Uważaj też, żeby nie pompować i nie rozdmuchać nadmiernie swojego ego oraz aby nie stać się nadętym, samotnym narcyzem.

  Utrzymanie odpowiedniego balansu między skromnością i pokorą a umiejętnością mówienia i chwalenia się swoimi sukcesami, wpływa na nasze poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Ego może również pomagać w życiu,  ale tylko wtedy, kiedy to Ty nim zarządzasz, a nie odwrotnie.

  39. Uważaj, żeby nie poszły Ci zwieracze

  Jakiś czas temu publikowałem artykuł o wyznaczaniu celów i tyranii bycia niewystarczającym. Pisałem w nim o tym, jak chciałem zostać najlepszym coachem w Polsce i o stawianiu sobie nierealistycznych celów. O tym, że często w tym pędzie za sukcesem i byciem doskonałym, zapominamy o tym, aby się nie zatracić i żeby nie robić tego wszystkiego w niepotrzebnym napięciu.

  jak osiągnąć sukces

  Oczywiście nie chodzi o to, aby na siłę obniżać swoje ambicje i aby nie angażować się na 100%. Chodzi o to, aby droga do sukcesu była również przyjemnością, a nie „drogą krzyżową”, która kończy się na cmentarzu.

  40. Uzbrój się w cierpliwość i ćwicz mięsień silnej woli

  Gdybym miał powiedzieć, jakie są trzy najważniejsze cechy na drodze do sukcesu, które warto w sobie pielęgnować, powiedziałbym: cierpliwość, wytrwałość i umiejętność odraczania gratyfikacji. Ze szczególnym naciskiem na tę ostatnią.

  W latach sześćdziesiątych na Uniwersytecie Stanfordzkim przeprowadzono eksperyment potocznie nazywany „testem pianki marshmallow”. Polegał on na tym, że dzieciom przedstawiano propozycję dotyczącą zjedzenia jednej słodkiej pianki teraz lub dwóch po upływie określonego czasu, po powrocie do sali psychologa.

  Eksperyment od tamtego czasu ponawiano wiele razy i za każdym razem wynik był taki sam. Dzieci, które potrafiły odroczyć gratyfikację i opanować pokusę zjedzenia pianki miały większe sukcesy w nauce, miały mniejsze problemy z zachowaniem i lepiej radziły sobie ze stresem.

  Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie. Jean Jacque Rousseau

  Metoda CUD, czyli jak osiągnąć sukces w 3 prostych słowach?

  Jeśli dobrnąłeś do tego miejsca, to gratuluję! Masz wszelkie zadatki na człowieka sukcesu i jesteś na dobrej drodze do sukcesu. 😉

  Na koniec mam dla Ciebie pewną „niespodziankę”. Na początku artykułu pisałem Ci o tym, że nie ma jednego przepisu na sukces i prostej odpowiedzi na pytanie, jak osiągnąć sukces. Jest  jednak pewna taka metoda, która zmienia wszystko. Ta metoda to: CUD.

  CUD, czyli Czas Unieść Dupę!
  Na czym ona polega? Przede wszystkim na DZIAŁANIU! A więc…

  Zacznij działać. Samo się nie zrobi. Nie czekaj na sprzyjające warunki. Ogarnij swoje cztery litery, zacznij tam, gdzie jesteś, z tym, co masz i rób to, co możesz, a już niebawem będziesz cieszył się swoimi sukcesami.

  Jesteś rozczarowany, że nie dostałeś magicznej różdżki, po której dotknięciu osiągniesz sukces? Przykro mi, to jest PRAWDZIWE życie, a nie jakiś Harry Potter czy Władca Pierścieni. Tutaj nic nie dzieje się samo czy pod wpływem czarodziejskiego zaklęcia. Tutaj trzeba ciężko i mądrze pracować na swój sukces… I najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak osiągnąć sukces – jest DZIAŁANIE. Ludzie sukcesu (a przecież też chcesz należeć do tego grona) każdego dnia robią kolejny krok w stronę realizacji swoich marzeń. Każdego dnia stają się kimś lepszym od samego siebie, od wczorajszego siebie. Nie interesuje ich, by być jakimś. Interesuje ich marsz po zwycięstwo!

  Skoro mowa o działaniu i osiąganiu, to z pewnością przypadną Ci do gustu metody, ze wspomnianego wcześniej artykułu: Zarządzanie Czasem i Zadaniami – 40 Metod, Technik i Trików.

  Jak osiągnąć sukces – zrób kolejny krok

  Jeśli interesuje Cię temat psychologii osiągnięć, realizacji celów i marzeń oraz oczekujesz od życia czegoś więcej, to koniecznie zajrzyj do zakładki z opisem mojego autorskiego szkolenia Life & Career Management.  Uczę na nim praktycznych metod zarządzania swoim życiem i karierą oraz najlepszych strategii sukcesu.

  planowanie kariery zawodowej szkolenie

  Jeśli chcesz rozwijać swoją karierę zawodową i osiągnąć sukces zawodowy, zapisz się na mój newsletter i cykl bezpłatnych webinarów. Wśród tematów pojawią się m.in.: jak znaleźć pracę marzeń, jak napisać CV i przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, jak awansować lub wynegocjować podwyżkę i wiele innych. Po zapisaniu się, otrzymasz bezpłatnego ebooka „5 Kroków do Skutecznej Zmiany”.  Zapisz się już teraz!

  Jeśli masz jakieś pytania związane z rozwojem ścieżki zawodowej lub chcesz abym poruszył je w trakcie webinarów, zostaw swój komentarz poniżej lub napisz do mnie. Uwzględnię je swoich planach.

  A jeśli podobał Ci się artykuł, to możesz dodatkowo:

  Dzięki, że tutaj jesteś i…
  Niech MOC będzie z Tobą!
  Mariusz Tomaszewski – Coach Trener Psycholog

  P.S. Ciekawy artykuł? Udostępnij proszę i pomóż mi docierać do innych.

  Pobierz bezpłatnego e-booka "pięć kroków do skutecznej zmiany".

  Chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces oraz zminimalizować ryzyko porażki w realizacji swoich celów? Receptę, jak to zrobić znajdziesz w e-booku „Pięć kroków do skutecznej zmiany”. Zapisz się do mojego newslettera, a e-booka o skutecznym wprowadzaniu zmian otrzymasz w prezencie! Trafi prosto do Twojej skrzynki e-mailowej.

  Skontaktuj sie ze mną

  Masz jakieś pytania dotyczące moich szkoleń? Chcesz podzielić się refleksją na temat skuteczności w życiu osobistym lub biznesie? Potrzebujesz sprofilowanej oferty szkoleń dla swojej firmy? Stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, w którym kierunku podążać? Napisz do mnie.

  • Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00

  • Piła, ul. Ceramiczna 19

  • +48 883 329 608

  • biuro@mtc.pl

   Hej, zaczekaj :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.
   Hej, zaczekaj! :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.