• ~14000Kontaktów
 • ~18000Polubień
 • ~500Followersów
 • Blog

  Jak znaleźć cel w życiu? Poznaj 10 pytań, które pomogą Ci go odkryć!

  Pewnie nie raz zadawałeś sobie pytania: Jak znaleźć cel w życiu?  Jak odnaleźć własną pasję? Jaka jest moja życiowa misja? Bądź po prostu pytałeś o sens życia… Wybranie życiowej drogi i ustalenie celów to problem, z którym zmaga się wielu ludzi. A współczesny świat wcale tego nie ułatwia.

  Żyjemy w czasach nadmiaru, przesytu i chaosu informacyjnego. Mnogość wyborów, które stoją przed nami, przytłacza nas i niejednokrotnie miesza nam w głowach. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, coraz więcej kierunków studiów, kursów, szkoleń czy nowych zawodów, o których nikt wcześniej nie słyszał. A im więcej możliwości, tym więcej niepewności.

  Zaczynamy gubić się w tym, co robimy. Zadajemy sobie pytania: Czy ja na pewno realizuję siebie i swoje talenty? Czy to jest właściwa droga, którą powinienem podążać? Jak najlepiej wykorzystać swój potencjał? Czym się zająć, aby się realizować i odczuwać większą satysfakcję z życia?

  Jak znaleźć cel w życiu i wybrać właściwą drogę?

  Część ludzi w ogóle nie zastanawia się, jak znaleźć cel w życiu, jaka jest ich życiowa misja?  Płyną przez życie popychani przypadkowymi okolicznościami i zdarzeniami, zmierzając w niedookreślonych kierunkach.

  Dużo osób czeka na potwierdzenie od Boga albo znak od jakiejś siły wyższej, że to jest to. Wierzą, że pewnego dnia spłynie na nich tajemna wiedza i ktoś im powie, czym powinni się zająć.

  Są też tacy, którzy wiedzą, czego chcą od życia i konsekwentnie realizują swoje plany. Czasami odkrywają swoje życiowe powołanie pod wpływem jednego zdarzenia lub jednej sytuacji, która zmienia ich życie o 180 stopni. Innym razem potrzebują wielu lat i wkładają mnóstwo energii, aby znaleźć swój życiowy cel.

  Jak zaleźć cel w życiu, kiedy nie jest się pewnym, którą drogą podążać?

  Zrób sobie przerwę, rozsiądź się wygodnie, zadaj sobie 10 poniższych pytań i wsłuchaj się w swoje wnętrze. Być może te pytania pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie i znaleźć odpowiedzi.

  1. Co sprawia Ci przyjemność i wywołuje radość?

  Pamiętasz cytat z filmu „Chłopaki nie płaczą”?

  Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie. Co lubię w życiu robić? A potem zacznij to robić. #inspiracja #motywacja Click To Tweet

  To bardzo ważne, abyś odkrył, co w życiu lubisz robić. Praca, która będzie sprawiać Ci przyjemność, stanie się o wiele łatwiejsza. A może wręcz przestaniesz traktować ją, jako pracę a zaczniesz dostrzegać w niej pasję i cel swojego istnienia –  znajdziesz głęboki powód, dlaczego warto to robić.

  Przypomnij sobie sytuacje i zadania, które lubisz robić i które pochłaniają Cię w całości a czas podczas ich realizacji, przestaje dla Ciebie istnieć. Pomyśl, co Cię w nich szczególnie fascynuje?

  Kiedy czujesz się radosny i szczęśliwy? Co wtedy robisz, czym się zajmujesz?

  Zapisz swoje przemyślenia i zastanów się chwilę nad nimi, a być może znajdziesz w nich inspirację do tego, jak znaleźć cel w życiu i wskazówkę do dalszej drogi.

  2. Jakie są Twoje mocne strony? Co przychodzi Ci z łatwością?

  To normalne, że nie we wszystkim będziesz dobry i nie wszystko będzie dla Ciebie.

  Są jednak takie dziedziny, w których na pewno się sprawdzisz. Przypomnij sobie, z czego czułeś się dumny? Za co inni Cię podziwiali? Za co otrzymywałeś dyplomy bądź wyróżnienia? A także, jakie zadania realizujesz obecnie bez większego problemu, a które są dla Ciebie prawdziwą udręką?

  By odkryć siebie, musisz poznać listę swoich mocnych i słabych stron. Jeżeli trudno Ci samemu ją opracować, zawsze możesz poprosić o pomoc ludzi, którzy dobrze Cię znają i których zdanie sobie cenisz.

  Musisz wiedzieć, że prawdopodobieństwo znalezienia życiowego celu będzie większe, gdy odkryjesz swoją prawdziwą pasję i talent. Często talent rodzi się z pasji i odwrotnie – pasja z talentu. Dlatego szukaj, zadawaj pytania i eksperymentuj.

  O tym jak odnaleźć swoją pasję piszę w artykule: Jak znaleźć pasję i żyć pełnią życia? Znajdziesz w nim dodatkowe inspiracje i nieco inne spojrzenie na ten temat. Często bowiem jest tak, że ludzie najpierw mają pasję a z czasem przeradza się ona w coś większego i życiowy cel.

  jak żyć pełnią życia

  3. Co jest dla Ciebie naprawdę ważne?

  Któż z nas nie pragnie, aby nasze życie było wartościowe? Chcemy być zdrowi, prowadzić dostatnie i wygodne życie, kochać i być kochanym, rozwijać się i nadawać swojemu życiu prawdziwy sens.

  Każdy z nas wybiera wartości, którymi kieruje się w życiu na drodze do samorealizacji.

  To bardzo ważne, abyś wiedział, co w życiu cenisz. Podczas życiowych dylematów, kiedy nie będziesz wiedział, co dalej robić, wystarczy, że przypomnisz sobie swoje najważniejsze wartości i zasady moralne. Dzięki temu od razu będziesz wiedział, jakie decyzje podjąć.

  Co jest dla Ciebie ważne w życiu? Jakie wartości komunikujesz na zewnątrz? Jako kto chcesz być postrzegany? Jakim zasadom moralnym hołdujesz? To jedne z ważniejszych zagadnień przy szukaniu odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć cel w życiu.

  Określ 5-7 swoich kluczowych wartości a później zastanów się na ich bazie, co może być Twoją życiową misją? Co możesz robić, aby Twoje wartości odzwierciedliły się w działaniach? Jaki może być Twój cel życiowy? Czemu możesz zadedykować swoje życie i co jest w tym dla Ciebie takiego istotnego?

  Twój porządek wartości kształtuje Twój charakter. Jeśli takie wartości jak uczciwość, miłość, odwaga (…), wybrałeś i według nich żyjesz, to wkrótce naprawdę staniesz się lepszym człowiekiem – Brian Tracy.

  4. Co podpowiada Ci serce a neguje umysł?

  W dzisiejszych czasach wymaga się od nas bycia realistami. „Twardo stąpaj po ziemi” – słyszymy to od rodziców, przełożonych czy partnerów życiowych. I nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie tendencja do całkowitego odrzucania tej romantycznej natury, którą każdy z nas posiada.

  Przykład? Uwielbiasz pisać, ale presja otoczenia sprawia, że nie chcesz robić tego zawodowo. Słyszysz zewsząd, że to głupota, a swoimi książkami nie wykarmisz rodziny. Zaczynasz, więc pracę w korporacji i choć szczerze nienawidzisz swoich obowiązków, zarabiasz dużo. Czy jesteś szczęśliwy? Oczywiście, że nie! Dobrze wiesz, że choć pieniądze są ważne, to dużo większe znaczenie ma samorealizacja i satysfakcja.

  Dlatego czasami warto odrzucić rozum i posłuchać podpowiedzi, które płyną z serca.

  5. Co pasjonowało Cię w dzieciństwie?

  Bycie dzieckiem to pochodząca z wewnątrz szczerość i naturalność – pozbawiona masek, jakie nosimy dzisiaj czy chęci przypodobania się komukolwiek. I to właśnie w tej szczerości rodzą się pasje. Dlatego warto cofnąć się w czasie i zastanowić się, co kiedyś było dla Ciebie fajne. Być może rysowanie? A może modelarstwo? Cokolwiek – przypomnij sobie, bo być może to właśnie w czasie bycia dzieckiem, odkryłeś swój talent i pasję, która pod wpływem presji społecznej albo zawodowej została zepchnięta na dalszy plan.

  A jeśli nie jesteś pewien, czy to było pasją, przeczytasz o tym w artykule: Co to jest pasja? Nowa definicja.

  Jeżeli już wiesz, sprawdź, jak po latach czujesz się w tym, co kochałeś. Być może znowu pojawi się w Twoim oku błysk i znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak znaleźć cel w życiu?

  6. Jak spędzasz wolny czas?

  Każde nasze zachowanie odgrywa jakąś rolę w naszym życiu i ma swój głębszy sens – nawet leniuchowanie i przysłowiowe „nic nierobienie”. Zastanów się, co właściwie lubisz robić, gdy nic nie musisz i masz wolne? Co czytasz? Co oglądasz? Jak spędzasz czas? Co odrywa Cię od innych zajęć?

  Pewnie zapytasz, co może mieć wspólnego przeglądanie Facebooka albo oglądanie filmów na Youtube z Twoją życiową misją?

  Spójrz na te z pozoru bezsensowne czynności na głębszym poziomie. W jaki sposób je wykonujesz? Co w tych zajęciach jest takiego, że Cię „wciąga”? Dlaczego wybierasz akurat te a nie inne działania? Jak przeglądasz Facebooka i które filmy na Youtube zabierają Ci najwięcej uwagi? Na czym się zatrzymujesz? Jakie treści szczególnie Cię interesują?

  7. Co byś robił, gdybyś nie musiał zarabiać pieniędzy?

  Wyobraź sobie, że nie musisz się już martwić o finanse… Masz dość pieniędzy i wystarczy Ci ich do końca życia… Co byś nadal robił, a z czego byś zrezygnował? Jakie nowe działania wprowadziłbyś do swojego życia? Czy wciąż zajmowałbyś się pracą, którą wykonujesz na co dzień?

  Wiele osób mogłoby powiedzieć: „leżałbym na plaży na Karaibach i popijałbym drinki z palemkami” 😉 Ale czy, aby na pewno? Jak długo jesteś w stanie tak wytrzymać? Po jakim czasie, by Ci się to znudziło?

  Możesz również na to pytanie spojrzeć z innej strony. Co takiego mógłbyś robić absolutnie za darmo? Jaka jest ta jedna rzecz, którą jesteś w stanie zrobić dla innych i nawet przez myśl Ci nie przejdzie, żeby wziąć za to pieniądze?

  8. Czego chciałbyś dokonać, gdybyś dowiedział się, że został Ci tylko rok życia?

  Śmierć dla każdego z nas jest bardzo odległa. Nie myślimy o niej na co dzień (i dobrze!). Jednak czasami warto zastanowić się „co by było, gdyby”. A w pytaniu zadanym powyżej tkwić może esencja tego, co chcesz robić w życiu.

  Zadaj je sobie i szczerze odpowiedz. Pomyśl, co dałoby Ci w ciągu tego roku radość i spełnienie. Zastanów się, jak chciałbyś zostać zapamiętany i jakie słowa chciałbyś przeczytać na swoim nekrologu. Nie bój się tych myśli – wbrew pozorom to właśnie one wyzwalają z nas najwięcej kreatywności i szczerości! To właśnie dzięki tym myślom, możesz znaleźć odpowiedź na pytanie, jak znaleźć cel w życiu.

  9. Kto Cię inspiruje?

  Pomyśl teraz o osobach, które są dla Ciebie autorytetem i które Cię inspirują. Kim są te osoby? Co robią? Czym się cechują? O czym mówią i jakie wartości komunikują?

  Nie muszą to być koniecznie znane i uznane autorytety. Może masz w swoim otoczeniu przyjaciół lub znajomych, którzy robią coś wartościowego? Co Ci w nich imponuje? Czym również i Ty mógłbyś się zająć?

  Czasem inspiracji do tego, jak znaleźć cel w życiu szukamy bardzo daleko, a być może znajdują się one koło nas. Być może tkwią w pozornie mało istotnych sytuacjach lub w zwykłych ludziach przebywających w naszym otoczeniu?

  10. O czym marzysz, a boisz się to zrealizować?

  Przestań fantazjować – zacznij działać!

  Często zdarza się, że tak naprawdę znamy swoją drogę. Wolimy jednak pozostać w bezpiecznej strefie komfortu. Boimy się, że wyjście poza nią, może być ryzykowne. To duży błąd, bo marzenia – choć piękne – same się nie zrealizują. Potrzebna jest odwaga.

  Marzysz o założeniu własnej firmy i masz nawet kilka pomysłów, ale boisz się zaryzykować? Na myśl o własnej kapeli rockowej pojawia się u Ciebie uśmiech na twarzy, ale zniechęciłeś się do gitary, bo nie możesz nauczyć się grać jakiegoś utworu? A może zastanawiasz się, żeby zacząć publikować swoje fotografie, ale w obawie przed negatywną opinią innych osób nie podejmujesz tematu?

  Nie zadręczaj się, tylko zrób dobry biznesplan, zaplanuj działania i zrób mały krok w kierunku własnej firmy. Zainwestuj w dobrego nauczyciela gry na gitarze i zacznij grać. Załóż grupę fotograficzną na Facebooku i zaproś do niej tylko najbardziej zaufane osoby, które są dla Ciebie życzliwe.

  Nie czekaj, bo im dłużej to robisz, tym zmniejszasz prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek zaczniesz! I nie będziesz mieć szansy, by przekonać się, czy to nie jest przypadkiem Twoje życiowe powołanie.

  Jaką drogą pójść i jak znaleźć cel w życiu?

  Zadawaj sobie powyższe pytania i daj sobie czas na znalezienie odpowiedzi. Nie czekaj jednak na oświecenie i znaki na niebie, które powiedzą Ci, co masz w życiu robić. Próbuj, nie bój się eksperymentować i szukać odpowiedzi w działaniu. Lepiej trzy razy zmienić kierunek i przekonać się, że to nie była Twoja droga, niż latami czekać na odpowiedzi bądź zastanawiać się, w którą stronę pójść.

  – Czy nie mógłby mnie pan poinformować, którędy powinnam pójść?

  – To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś dojść – odparł Kot – Dziwak.

  – Właściwie wszystko mi jedno.

  – W takim razie wszystko jedno, którędy pójdziesz.

  – Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia.

  – Ach, na pewno się tam dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.

  Alicja w Krainie Czarów

  Jeśli życie jest podróżą, to Twoja misja jest drogą do realizacji życiowego celu.

  Jeżeli jednak nadal nie wiesz, jak znaleźć cel w życiu, zastanawiasz się, w którą stronę pójść, chcesz przyspieszyć proces odnajdywania swojego wewnętrznego głosu lub po prostu chcesz bardziej świadomie planować swoje życie i karierę, sprawdź program mojego szkolenia „Life & Career Management”z planowania życia i kariery. Być może to jest szkolenie dla Ciebie?

  planowanie kariery zawodowej szkolenie

  A jeśli znasz już swój cel, chcesz rozwijać swoją karierę i osiągnąć sukces zawodowy, zapisz się na mój newsletter i cykl bezpłatnych webinarów. Wśród tematów pojawią się m.in.: jak znaleźć pracę marzeń, jak napisać CV i przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, jak awansować lub wynegocjować podwyżkę i wiele innych. Po zapisaniu się otrzymasz bezpłatnego ebooka “5 Kroków do Skutecznej Zmiany”. Zapisz się już teraz!

  Jeśli masz jakieś pytania związane z rozwojem ścieżki zawodowej lub chcesz abym poruszył je w trakcie webinarów, zostaw swój komentarz poniżej lub napisz do mnie. Uwzględnię je swoich planach.

  Jak znaleźć cel w życiu – co dalej?

  Jeśli podobał Ci się artykuł i chcesz więcej inspiracji w tej dziedzinie, to koniecznie:

  Daj też znać w komentarzu, czy masz swój cel w życiu i jak go odkryłeś. Może Twoja historia będzie inspiracją dla innych? 😉

  Dzięki, że mnie czytasz i…
  Niech MOC będzie z Tobą. 😉
  Mariusz Tomaszewski – Coach Trener Psycholog

  P.S. Ciekawy artykuł? Udostępnij proszę i pomóż mi docierać do innych.

  Pobierz bezpłatnego e-booka "pięć kroków do skutecznej zmiany".

  Chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces oraz zminimalizować ryzyko porażki w realizacji swoich celów? Receptę, jak to zrobić znajdziesz w e-booku „Pięć kroków do skutecznej zmiany”. Zapisz się do mojego newslettera, a e-booka o skutecznym wprowadzaniu zmian otrzymasz w prezencie! Trafi prosto do Twojej skrzynki e-mailowej.

  Skontaktuj sie ze mną

  Masz jakieś pytania dotyczące moich szkoleń? Chcesz podzielić się refleksją na temat skuteczności w życiu osobistym lub biznesie? Potrzebujesz sprofilowanej oferty szkoleń dla swojej firmy? Stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, w którym kierunku podążać? Napisz do mnie.

  • Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00

  • Piła, ul. Ceramiczna 19

  • +48 883 329 608

  • biuro@mtc.pl

   Hej, zaczekaj :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.
   Hej, zaczekaj! :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.