• ~14000Kontaktów
 • ~18000Polubień
 • ~500Followersów
 • Blog

  Życie z pasją i brak pasji, czyli dlaczego warto mieć pasję w życiu?

  Wszyscy chcą prowadzić życie z pasją. Pasje pobudzają zmysły, wyzwalają pozytywne emocje i nadają życiu kierunek. Sprawiają, że nabiera ono kolorów i większego sensu. Brak pasji prowadzi do nudy, pustki, a nawet depresji i destrukcyjnych uzależnień. Dlaczego warto mieć pasję i co mówią na ten temat badania naukowe? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

  Życie z pasją i brak pasji – jak wpływa na Ciebie? 

  W ostatnim wpisie na blogu, pisałem o tym, czym jest pasja a czym nie jest oraz czym się różni od hobby i zainteresowań. Jeśli jeszcze nie widziałeś, to koniecznie przeczytaj, zanim przejdziesz do poniższego tekstu. Znajdziesz go tutaj: Co to jest pasja?

  Dziś chcę opowiedzieć Ci o życiu z pasją oraz pokazać, dlaczego warto mieć pasję i jakie negatywne konsekwencje może mieć brak pasji. Podzielę się z Tobą swoimi przemyśleniami i doświadczeniami oraz tym, co mówią na ten temat badania naukowe.

  Pisząc o pasji, będę odwoływał się do definicji ujętej we wspomnianym artykule. W dużym uproszczeniu, przez pasję będę rozumiał: działania, które lubisz (a wręcz kochasz!) i które są dla Ciebie ważne oraz w które regularnie inwestujesz swój czas i energię. Oczywiście w tym pozytywnym (harmonijnym) ujęciu. Przejdźmy, zatem do konkretów.

  Dlaczego warto mieć pasję? Co na to badania naukowe? 

  Posiadanie pasji lub brak pasji ma ogromny wpływ na życie ludzi. Dowodzą tego badania naukowe opublikowane między innymi w Journal of Happiness Studies.  Wynika z nich, że posiadanie pasji wpływa na nasze dobre samopoczucie, pozytywny nastrój oraz ogólne poczucie szczęścia. Naukowcy wykazali również, że posiadanie dwóch pasji jest lepsze niż jednej, nawet gdy całkowita ilość czasu zainwestowana w dwie pasje, była taka sama, jak czas zainwestowany w jedną pasję. Jakie konkretnie korzyści niesie życie z pasją i dlaczego warto mieć pasję?

  Pasja pozwala realizować potrzeby: autonomii i kompetencji

  Autonomia to doświadczanie integralności siebie i poczucie wolności w działaniu. Wyraża się w chęci inicjowania nowych aktywności bez udziału czynników zewnętrznych (przymus, presja otoczenia, nagrody). Jak podkreślają naukowcy, poczucie autonomii sprawia, że: człowiek angażuje się w zachowania motywowane wewnętrznie, poszukuje wyzwań, rozwija i doskonali swoje zdolności, eksploruje rzeczywistość oraz rozwija się. Jednym słowem – chce być w czymś dobry. Autonomia i rozwój umiejętności mogą też prowadzić do samorealizacji, która została umiejscowiona najwyżej w hierarchii potrzeb Maslowa.

  Pasja zaspokaja potrzebę relacji z innymi ludźmi

  Jesteśmy istotami społecznymi. Życie z pasją sprzyja zaspokajaniu potrzeb relacji z innymi ludźmi. Odnosi się do pragnienia posiadania i podtrzymywania pozytywnych więzi oraz poczucia przynależności do jakiejś grupy o podobnych zainteresowaniach. Otoczenie wspiera wykazywaną pasję i jej efekty oraz okazuje zrozumienie i akceptacje dla pasjonata.

  Oczywiście, istnieją od tej reguły wyjątki. Inne badania wykazały, że niektóre osoby o szczególnie twórczej pasji (np. malarstwo, pisanie, itp) mogą wręcz wycofywać się z życia społecznego. Ma na to wpływ wysoki współczynnik tzw. introwersji społecznej.

  Pasja wyzwala pozytywne emocje i wpływa na poczucie dobrostanu

  Badania wykazały, że posiadanie pasji wpływa na dobre samopoczucie i satysfakcję z życia, niezależnie od wieku i płci. Ludzie prowadzący życie z pasją częściej doświadczają pozytywnych emocji oraz jest im łatwiej w przypadku niepowodzeń czy chwilowych przeciwności. Lepiej je znoszą.

  Życie z pasją dodaje energii, żywotności i sił witalnych

  Jak już wspomniałem w poprzednim artykule, życie z pasją wzbudza pozytywne uczucia i wzmaga poczucie sensu i spełnienia. Ładuje Twoje akumulatory i dostarcza Ci energii do działania, zamiast ją zużywać. Możesz działać długo i aktywnie, nie odczuwając w ogóle zmęczenia. Pasja wpływa pozytywnie na Twoje siły witalne, dzięki którym stajesz się bardziej atrakcyjny dla innych ludzi.

  Pasja zwiększa zaangażowanie, koncentrację i wydajność

  Badania wykazały silne działanie motywacyjne pasji oraz jej wpływ na zaangażowanie – jego siłę i jakość. Osoby żyjące z pasją są w stanie bardziej zaangażować się w daną działalność, potrafią intensywniej skupić się na realizowanym zadaniu oraz uzyskują lepsze efekty.

  Kiedy posiadasz pasję, przestajesz szukać motywacji. Nie jest Ci już potrzebna, bo to pasja stanowi Twoją siłę napędową do działania.

  Pasja wpływa na proces twórczy i kreatywność

  Udowodniono, że pasja wiąże się z kreatywnością człowieka. Ludzie doświadczający życia z pasją są wyzwoleni, autonomiczni i niczym nieograniczani, dzięki czemu są w stanie otworzyć się na nowe idee i możliwości. Pozytywne emocje wyzwalane przez pasję, pobudzają u nich procesy twórcze.

  Pasja zwiększa szansę na wystąpienie efektu flow

  Efekt flow (stan przepływu) opisany w książce „Przepływ” Mihály Csíkszentmihályi  to stan, w którym człowiek doświadcza pewnego rodzaju euforii, ekstazy wywołanej całkowitym oddaniem się wykonywanym czynnościom. Rozumiany jest on tutaj, jako stan uskrzydlenia i doznania uniesienia, w którym człowiek jest w coś bardzo zaangażowany, skoncentrowany i doświadcza pełnej kontroli nad działaniem, tracąc przy tym poczucie czasu. W badaniach wykazano, że stan przepływu jest wynikiem pasji, a ludzie z pasją częściej doświadczają go, niż ludzie z brakiem pasji.

  Posiadanie pasji korzystnie wpływa na Twoje zdrowie

  Jednym z ważniejszych efektów posiadania pasji jest jej korzystny wpływ na zdrowie. I to zarówno na te fizyczne, jak i psychiczne. Zaangażowanie w działania wynikające z pasji może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi, poziomu kortyzolu (hormon stresu), a nawet obwodu talii i współczynnika BMI! A jeśli dodatkowo jedną z Twoich pasji są aktywności sportowe, to odnosisz podwójne korzyści!

  życie z pasją

  Życie z pasją – dlaczego jeszcze warto mieć pasję? 

  Ludzie z pasją prowadzą bardziej satysfakcjonujące życie od tych, którzy narzekają na brak pasji. Pasja jest też jedną z cech ludzi sukcesu. Pisałem o tym w artykule: Jak osiągnąć sukces?

  Dlaczego tak się dzieje?

  Pasja nadaje życiu sens

  Czasem nie mamy możliwości łączenia pasji z życiem zawodowym. Może ona jednak nadać Twojemu życiu większy sens i być świetnym jego uzupełnieniem poza pracą – być tym, co Cię wyraża. Szczególnie, jeśli brakuje Ci pozytywnych rzeczy w życiu lub kiedy odczuwasz samotność. Życie z pasją powoduje, że przestajesz wegetować a Twoje życie nabiera większego sensu oraz pozwala się spełniać i realizować.

  Pasja może być Twoim sposobem na życie (i przeżycie)

  Wyczerpująca i stresująca praca? Beznadziejny szef? Pasja może stać się kiedyś Twoim nowym sposobem na życie. Posiadanie pasji w życiu pozwala nabywać nowe umiejętności i rozwijać się oraz daje szansę na zostanie ekspertem w danej dziedzinie. A jeśli praca wysysa z Ciebie energię, to pasja może być tym, co ją regeneruje.

  Pasja pomaga nawiązywać ciekawe znajomości

  A nawet znaleźć miłość życia. 😉 Oprócz wspomnianego wcześniej zaspokojenia potrzeby relacji z innymi, pasja powoduje, że zaczynasz przyciągać do siebie innych ludzi z podobnymi zainteresowaniami. Albo sam wychodzisz do nich ze swoją pasją.

  Jeśli więc nie masz jeszcze miłości, to rób coś z wielką miłością a być może przyciągniesz osobę, która ma podobną pasję do Twojej i się w Tobie zakocha.

  Już wiesz, dlaczego warto mieć pasję? 😉

  Życie z pasją ma działanie profilaktyczne

  Pasja może być remedium na nudę i uzależnienia oraz lekarstwem na szarą rzeczywistość. Może być też pewnego rodzaju odskocznią od problemów, choć nie zachęcam Cię do uciekania przed nimi a rozwiązywania ich. Pasja jednak powoduje, że Twoje życie zaczyna wypełniać się kolorami a nie problemami. Przestajesz bezwiednie spędzać czas na Facebooku i narzekać na wszystko wokół Ciebie. Pasja utrwala dobre nawyki.

  Pasja sposobem na relaks i wypoczynek

  Ostatecznie pasja jest sposobem na odprężenie, wytchnienie i relaks. Zmniejsza stres i wspomaga nasz system odpornościowy. Życie z pasją jest sposobem na zmęczenie.

  Brak pasji w życiu – negatywne skutki

  Ludzie nieposiadający w życiu żadnej pasji, częściej doświadczają negatywnych emocji, lęku oraz fizycznych objawów różnych chorób. Życie bez pasji często wydaje się płytkie i puste.

  Brak pasji a uzależnienia

  Jedną z wrodzonych ludzkich potrzeb, jest potrzeba stymulacji emocjonalnej i poznawczej. Nie potrafimy siedzieć bezczynnie i nic nie robić. Nawet oglądanie w TV bezsensownych programów jest aktywnością, która nas stymuluje. Brak pasji w życiu tworzy przestrzeń do pojawienia się destrukcyjnych i uzależniających zachowań, takich jak wspomniane oglądanie TV, granie w gry, hazard a także ucieczki w alkohol i narkotyki.

  Brak pasji a wypalenie zawodowe

  Jak już wspominałem, nie zawsze będziesz mieć możliwość łączenia pasji z pracą zawodową a silne i długotrwałe natężenie stresu w pracy czy brak poczucia sensu, mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Wraz z brakiem pasji, może ono prowadzić do apatii, izolacji społecznej i depresji a w skrajnym przypadku nawet do samobójstwa.

  Życie z pasją i brak pasji – co dalej?

  Na koniec dodam, że człowiek z pasją nie doświadcza niekontrolowanej chęci zaangażowania się w pasjonującą go działalność. Pasja nie spływa z nieba. Pasja jest tym, co wybieramy, w co możemy świadomie się zaangażować i połączyć z innymi aspektami życia. Jak to zrobić? Jak odnaleźć swoją pasję, która wprowadzi w nasze życie nową jakość? Tego dowiesz się z kolejnego artykułu na temat pasji: Jak znaleźć pasję i żyć pełnią życia?

  Rozwijanie innych jest moją życiową misją i łączę ją z moimi dwoma pasjami: żeglowaniem i górskimi wędrówkami. Jeśli więc chcesz rozwijać się i jednocześnie przeżyć wyjątkową przygodę, możesz wziąć udział w jednej z moich wypraw:

  Są to elitarne, unikatowe w skali kraju szkolenia wyjazdowe dla wąskiej grupy osób, które na długo pozostają w pamięci.

  Najbliższy wyjazd w Tatry już 14-20 września 2020r. Podczas wyjazdu poprowadzę szkolenie “Zarządzanie Przez Cele 2.0”. Szczegóły na stronie projektu.

  Szkolenia w górach - Droga Na Szczyt

  Wracając do pasji – co myślisz o moim artykule? Jaką rolę w Twoim życiu odgrywa pasja? Podziel się nią w komentarzu poniżej, a być może zainspirujesz kogoś do odnalezienia swojej. 😉

  Dzięki, że zaglądasz na mojego bloga.
  Niech MOC PASJI będzie z Tobą!
  Mariusz Tomaszewski – Trener Rozwoju Osobistego

  P.S. Ciekawy artykuł? Udostępnij proszę i pomóż mi docierać do innych.

  Pobierz bezpłatnego e-booka "pięć kroków do skutecznej zmiany".

  Chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces oraz zminimalizować ryzyko porażki w realizacji swoich celów? Receptę, jak to zrobić znajdziesz w e-booku „Pięć kroków do skutecznej zmiany”. Zapisz się do mojego newslettera, a e-booka o skutecznym wprowadzaniu zmian otrzymasz w prezencie! Trafi prosto do Twojej skrzynki e-mailowej.

  Skontaktuj sie ze mną

  Masz jakieś pytania dotyczące moich szkoleń? Chcesz podzielić się refleksją na temat skuteczności w życiu osobistym lub biznesie? Potrzebujesz sprofilowanej oferty szkoleń dla swojej firmy? Stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, w którym kierunku podążać? Napisz do mnie.

  • Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00

  • Piła, ul. Ceramiczna 19

  • +48 883 329 608

  • biuro@mtc.pl

   Hej, zaczekaj :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.
   Hej, zaczekaj! :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.