• ~14000Kontaktów
 • ~18000Polubień
 • ~500Followersów
 • Blog

  Jak Znaleźć Pasję i Żyć Pełnią Życia? 7 Sposobów na Szukanie Pasji

  Jak odnaleźć swoją pasję? Co zrobić, by żyć pełnią życia? Od czego zacząć szukanie pasji? Te i inne pytania stawia sobie chyba każda osoba, która szuka swojego miejsca na ziemi i oczekuje od życia czegoś więcej. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak znaleźć pasję i jak na niej zarabiać, przeczytaj poniższy artykuł, a być może spojrzysz na ten temat nieco inaczej, niż do tej pory.

  Odnajdywanie własnej pasji jest procesem i indywidualną sprawą.  Pasja jest czymś, co odkrywasz i rozpalasz, a nie tym, co posiadasz. Nie przychodzi sama i nie spływa na Ciebie pewnego dnia niczym łaska z nieba. Musisz jej pomóc się ujawnić.

  Po co w ogóle szukać własnej pasji? I dlaczego warto mieć pasje w życiu? Pisałem o tym w artykule: Życie z pasją i brak pasji. Czym w ogóle dla mnie jest pasja i po czym możesz poznasz, że ją odnalazłeś? O tym przeczytasz we wpisie z moją definicją pasji: Co to jest pasja? W Wikipedii jej nie znalazłem, więc stworzyłem swoją. 😉

  Jak znaleźć pasję i żyć pełnią życia?

  Najprostszym sposobem na odnalezienie pasji, byłoby przyłożenie Twoich różnych aktywności do kryteriów przytoczonych w definicji pasji we wspomnianym wcześniej artykule. Gdyby jednak to było takie proste, wszyscy ludzie mieliby własną pasję i żyliby pełnią życia. Jak wiesz, tak jednak nie jest. Zatem jak znaleźć pasję i cieszyć się życiem?

  Jakiś czas temu popełniłem artykuł: Jak znaleźć cel w życiu? Znajdziesz w nim kilka sposobów na odnalezienie pasji. W tym natomiast zaproponuję Ci dodatkowe oraz inne spojrzenie na szukanie pasji.

  Pasja może łączyć się z Twoim życiowym celem, ale nie musi. Brak pasji to nie tragedia. Są ludzie, którzy z powodzeniem łączą realizację własnej pasji z pracą, ale są również tacy, którzy zarobkowo robią jedno, a dodatkowo wykonują inne pasjonujące zajęcia.

  Oczywiście ideałem jest, kiedy pasja przenika przez całe Twoje życie, jednak polecam Ci nie przywiązywać się do tego zbyt mocno. Dlaczego? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.

  Szukanie pasji – dwa podstawowe podejścia

  Szukanie pasji możesz zacząć od eksplorowania i analizy swojej przeszłości lub próbując różnych rzeczy w przyszłości. Osobiście polecam Ci jedno i drugie jednocześnie. Nie skupiaj się jednak zbyt mocno na tym, co było kiedyś, ponieważ pasje są przechodnie i mogą się zmieniać. Ja  na przekład przez kilka lat uwielbiałem grać na akordeonie, który rodzice kupili mi po komunii świętej, jednak przestało mnie to pasjonować w dorosłym życiu.

  Drugim podejściem do szukania pasji, jest skupienie się na własnych doświadczeniach lub inspirowanie się innymi ludźmi. Zachęcam Cię przede wszystkim do tego pierwszego, lecz jeśli tam nie znajdziesz odpowiedzi, nie bój się szukać inspiracji na zewnątrz.

  Aby żyć pełnią życia i realizować własne pasje, musisz włożyć nieco wysiłku w ich znalezienie.

  Jak odnaleźć pasję? Nie zaczynaj od dupy strony!

  Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jak znaleźć pasję, powiem Ci jak jej nie szukać. Wielu ludzi zaczyna od dupy strony. Zamiast zastanawiać się, jak odkryć swoją pasję, zaczynają od pytania: na czym można byłoby tu zarobić? A social media nakręcają tę spiralę postami w stylu: „zarabiaj na swojej pasji”. Jeśli będziesz zaczynać od stawiania pieniędzy na pierwszym miejscu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szukanie pasji zajmie Ci więcej czasu i częściej będziesz porzucał kolejne zajęcia. Ba! W niektórych sytuacjach łączenie pasji z pracą zarobkową może zepsuć całą frajdę z cieszenia się pasją!

  Większość osób, które znam, odnalazły swoje pasje, nie myśląc o zarabianiu  na nich. Zazwyczaj najpierw była pasja a później zaczęły pojawiać się pomysły na to, jak połączyć ją z pracą. Jeśli nie wierzysz, spójrz na takie osoby jak: Walt Disney, Stephen King, Martyna Wojciechowska oraz wiele innych. Pieniądze w ich sytuacji, są skutkiem ubocznym zamiłowania do robienia czegoś i włożenia w to całego serca.

  My nie robimy filmów by zarabiać pieniądze. My zarabiamy pieniądze by móc robić więcej filmów. Walt Disney Click To Tweet

  Moje doświadczenia są podobne. Żadna z moich pasji nie zrodziła się z chęci zarabiania na niej. Pomysły na to przyszły później, ale to temat na osobny artykuł.

  Jak odkryć swoją pasję? Szukaj głębszego motywu

  Zanim rozpoczniesz szukanie pasjimusisz wiedzieć o jednej rzeczy. Pasja nie jest tym, co zewnętrzne. Nie jest nawet czynnością samą w sobie i tym, co kochasz. Pasja jest bardziej tym, co w „tym czymś” kochasz. Jest ona motywem przewodnim na głębszym poziomie. Czym on jest?

  Ten głębszy motyw, to odpowiedź na pytanie: dlaczego lubię to, co robię?

  Mówiąc inaczej, pasja to powody, dla których to coś Cię pociąga i sprawia Ci radość.

  Podobnie jest w miłości – nie kochasz samej osoby jako takiej, ale to, jaka ona jest, jak się przy niej czujesz i jaką wartość wnosi w Twoje życie.

  Przykład? To nie gotowanie samo w sobie jest dla kogoś pasją, ale to, co się pod nim kryje. Może to być np.: tworzenie nowych smaków i przepisów, frajda z gotowania dla rodziny czy znajomych, prowadzenie zdrowego stylu życia. Innym razem sama przyjemność z jedzenia przygotowanych potraw itd. Szukaj głębszego motywu, a z pewnością szybciej odnajdziesz swoją pasję.

  szukanie pasji - skok ze spadochronem

  Jak znaleźć pasję? 7 sposobów

  Jak wspomniałem wcześniej, pasja sama na Ciebie nie spłynie. Jeśli chcesz żyć pełnią życia, musisz włożyć w jej odnalezienie trochę wysiłku. Poniżej znajdziesz kilka pytań i konkretnych sposobów na to, jak znaleźć pasję.

  1. Co ładuje Twoje akumulatory?

  Jak wiesz z poprzednich artykułów, pasja wiąże się z dopływem energii, zamiast jej zabierania. Pasja jest tym, co stawia Cię na nogi i sprawia, że rano chętnie wyskakujesz z łóżka. To ona zapala Cię do działania, poprawia Ci nastrój i wywołuje radość. Jest tym, co ładuje Twoje akumulatory i dodaje Ci siły.

  Dlatego szukanie pasji, zacznij od analizy tych czynności, które powodują, że nie czujesz zmęczenia czy znudzenia, pomimo że wykonujesz je długo, i do których nie musisz się specjalnie motywować.

  2. Co wywołuje u Ciebie stan FLOW?

  Na wyższym poziomie pasja może wpływać na pojawienie się stanu przepływu, o którym pisałem w poprzednim artykule. To czynności, którym oddajesz się w 100%, czujesz, że żyjesz pełnią życia i podczas których tracisz poczucie czasu.

  Co wtedy robisz? W jakich sytuacjach zapominasz o przeglądaniu Facebooka lub ulubionym serialu? Przy jakich czynnościach czas się dla Ciebie zatrzymuje?  To pytania, które pozwolą Ci odnaleźć pasję.

  3. Próbuj nowych rzeczy. Doświadczaj życia.

  Pasja to rzecz, której nie sposób odnaleźć bez próbowania i nie sposób jej sobie wymyślić bez doświadczania.

  Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć pasję, musisz być proaktywny, testować i eksperymentować oraz sprawdzać, w czym się lepiej czujesz i które z tych zajęć Cię najbardziej pochłaniają.

  Robimy nie rzeczy, które lubimy, tylko lubimy rzeczy, które robimy.

  Szukanie pasji może być świetną zabawą. Zrób listę rzeczy, których chcesz spróbować. W każdym tygodniu rób coś nowego. Niektóre z tych rzeczy porzucisz po pierwszym dniu, inne po miesiącu, ale w końcu odkryjesz swoją pasję.

  4. Bądź otwarty i łap okazje

  Nie zakładaj, że się do czegoś nie nadajesz albo że Cię to nie porwie, dopóki nie spróbujesz. Wielu ludzi pozbawia się szansy na odnalezienie swojej pasji, zamykając się na pojawiające się okazje.

  Masz możliwość wziąć udział w wyjeździe integracyjnym? Wejdź w to, pomimo tego, że nie trawisz do końca części uczestników. Masz zaproszenie od znajomych na wspólny wypad? Nie zastanawiaj się, czy go przyjąć, nawet jeśli nie masz dobrego nastroju. W Twoim mieście odbywają się warsztaty fotograficzne, pokazy kulinarne lub inne atrakcje? Bądź otwarty na różne opcje i sprawdzaj, czy „to coś” może stać się Twoją pasją.

  5. Sprawdź, co w Tobie rezonuje?

  Odpowiedź na pytanie: jak odnaleźć swoją pasję, możesz znaleźć, słuchając swojej intuicji i sprawdzając, co w Tobie rezonuje.

  Obserwuj ciekawych ludzi, którzy Cię inspirują. Pytaj o ich pasje i co ich w nich fascynuje. Znajdź miejsca (wirtualne lub rzeczywiste), w których gromadzą się różni pasjonaci. Rozmawiaj z nimi, poznawaj, dopytuj. Rozbudź w sobie ciekawość i co miesiąc kupuj 2-3 magazyny z nowej dziedziny. Czytaj nawet takie, których do tej pory nawet za darmo nie wziąłbyś do rąk. Czytaj książki, które mogą Cię do czegoś zainspirować. Poszukaj w internecie, jakie można mieć hobby i sprawdź, do których Ci najbliżej.

  Obserwuj, które z nich bardziej Cię inspirują, a następnie zbadaj, co na głębszym poziomie łączy te zajęcia.

  6. Podejmij działanie i zaangażuj się

  Jak już wspomniałem, pasję można odkryć tylko w działaniu. Nie poznasz smaku owoców, dopóki ich nie spróbujesz. Nie dowiesz się, czy lubisz bieganie, dopóki nie zrobisz pierwszego kroku. Ludzie zbyt dużo zastanawiają się, czym jest pasja i jak znaleźć pasję, a za mało działają.

  Zaangażuj się na 100%. Zdecyduj żyć pełnią życia! Coś, co do tej pory robiłeś „na pół gwizdka”, zacznij robić profesjonalnie i się temu oddaj. Nie porzucaj tego zbyt szybko. Czasem jest tak, że dopiero gdy staniemy się w czymś naprawdę dobrzy i mamy w tym efekty, zaczynamy to kochać i staje się to naszą pasją.

  7. Bądź uważny

  Czasami pasja jest tuż obok, na wyciągnięcie dłoni, ale jej nie zauważamy i przechodzimy obok. Robimy coś codziennie, ale nie przywiązujemy do tego większej wagi.

  Sprawdzaj, czy są takie zajęcia, do których wracasz częściej i które chętniej wykonujesz. Może wśród nich są takie, do których bardziej Cię ciągnie i to one mogą stać się Twoją pasją?

  Jak zwiększyć szanse na odnalezienie swojej pasji?

  Słuchaj swojej intuicji. Pasja jest czymś, co płynie z serca, nie z umysłu. Odpowiedzi na to, jak znaleźć pasję nie odnajdziesz w racjonalny sposób.

  Zrób miejsce na nową pasję. Nie musisz mieć mnóstwa czasu na jej realizację. Często jednak jest tak, że sami sabotujemy jej znalezienie, angażując się w czynności, które nie wnoszą w nasze życie żadnej wartości.

  Znajdź innych ludzi z pasjami i stwórz sobie okoliczności, w których będziesz mógł testować i rozwijać swoje pasje. Wspólne uprawianie pasji jest niezwykle inspirujące i stymulujące.

  Daj sobie czas i nie rób sobie presji. Nie martw się, jeśli nie odkryjesz swojej pasji zbyt szybko. Szukanie pasji to droga, nie cel sam w sobie. Baw się tym!

  Jak znaleźć pasję – co jeszcze?

  Jeśli nie chcesz czekać i zależy Ci na tym, aby przyspieszyć proces odnajdywania swojego wewnętrznego głosu, możesz wziąć udział w jednym z moich flagowych szkoleń „Life & Career Management” z planowania życia i kariery. Jednym z jego celów jest właśnie odnalezienie własnej pasji, by żyć pełnią życia i czerpać z niego więcej radości.

  Zapraszam Cię również do poznania moich pasji. Wśród nich są wędrówki po górach oraz żeglarstwo jachtowe. Łączę je z rozwojem osobistym i pracą zawodową. Być może odnajdziesz w tych aktywnościach swoje pasje? Więcej na ich temat przeczytasz tutaj:

  Najbliższe szkolenie wyjazdowe już 14-22 września 2020r. Siedem dni łączące przygodę i rozwój osobisty, podczas wyprawy w Polskie Tatry. Na ten wyjazd możesz też uzyskać nawet 80% dofinansowania z Unii Europejskiej! Więcej informacji na stronie projektu:

  Szkolenia w górach - Droga Na Szczyt

  A skoro jesteśmy przy żeglowaniu, to trzy lata temu wraz z Bartkiem (moim przyjacielem) wzięliśmy udział w pierwszym rejsie morskim. W ten sposób zakochaliśmy się w Balearach. Spodobało nam się do tego stopnia, że postanowiliśmy zorganizować swój wyjazd.  Owocem tego jest coroczna organizacja rejsu wokół Ibizy lub Majorki. W tym roku (wrzesień 2020) opływamy Ibizę i Formentierę dookoła. Jeśli marzysz o przeżyciu niesamowitej przygody, to być może będzie to wyprawa dla Ciebie. 😉

  Pasja do rozwoju osobistego

  Jeśli chcesz zobaczyć, jak można podejść do szukania pasji na różnych poziomach, koniecznie przeczytaj artykuł: ROZWÓJ OSOBISTY – moja pasja, sposób i pomysł na życie (analiza). Jest on podsumowaniem wszystkich dotychczasowych artykułów na temat szukania pasji w życiu.

  Jest takie powiedzenie, że jeśli kochasz, to co robisz, to nie przepracujesz ani jednego dnia. Życzę Ci więc, abyś miał to szczęście i mógł łączyć pasję ze swoją pracą. A jeśli jeszcze jej nie masz, to trzymam kciuki za jej szybkie odnalezienie.

  Podziel się w komentarzu swoją pasją, jeśli już ją odnalazłeś i zainspiruj innych… A może znajdziesz tutaj kogoś o podobnych zainteresowaniach, z kim będziesz mógł dzielić swoje pasje w przyszłości?

  Niech MOC PASJI będzie z Tobą. 😉
  Mariusz Tomaszewski – Trener Rozwoju Osobistego

  P.S. Ciekawy artykuł? Udostępnij proszę i pomóż mi docierać do innych.

  Pobierz bezpłatnego e-booka "pięć kroków do skutecznej zmiany".

  Chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces oraz zminimalizować ryzyko porażki w realizacji swoich celów? Receptę, jak to zrobić znajdziesz w e-booku „Pięć kroków do skutecznej zmiany”. Zapisz się do mojego newslettera, a e-booka o skutecznym wprowadzaniu zmian otrzymasz w prezencie! Trafi prosto do Twojej skrzynki e-mailowej.

  Skontaktuj sie ze mną

  Masz jakieś pytania dotyczące moich szkoleń? Chcesz podzielić się refleksją na temat skuteczności w życiu osobistym lub biznesie? Potrzebujesz sprofilowanej oferty szkoleń dla swojej firmy? Stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, w którym kierunku podążać? Napisz do mnie.

  • Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00

  • Piła, ul. Ceramiczna 19

  • +48 883 329 608

  • biuro@mtc.pl

   Hej, zaczekaj :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.
   Hej, zaczekaj! :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.