• ~14000Kontaktów
 • ~18000Polubień
 • ~500Followersów
 • Blog

  Podsumowanie roku – Jak dobrze zakończyć i podsumować stary rok?

  Podsumowanie roku – jak zrobić je dobrze? Po co je w ogóle podsumowywać stary rok? Jak podsumować swoje sukcesy i porażki? Jakie sfery życia są najważniejsze?

  Stary rok odchodzi wielkimi krokami do lamusa, nowy wchodzi w nasze życie.  Przeszłość minęła, a przyszłość jeszcze nie nadeszła. Część z nas robi podsumowanie roku i deklaruje większe bądź mniejsze zmiany w swoim życiu. Jedne są bardziej, inne mniej przemyślane. Nowy rok to czas podsumowań tego, co było i nadziei na to, co przed nami.

  Czasami, zanim ruszymy w nieznane i rzucimy się w wir codzienności, warto na chwilę się zatrzymać.  Spojrzeć w przeszłość i podsumować miniony okres. Wyciągnąć wnioski i symbolicznie zamknąć pewien okres. Żegnamy się w ten sposób z tym, co było i otwieramy na nowe.

  Nie chodzi tu o zwykły bilans zysków i strat, sukcesy i porażki, ani o wyliczenie wskaźnika realizacji ilości celów z poprzedniego roku. Chodzi o głębszą refleksję nad tym, co przyniósł Ci stary rok i jak podsumujesz Twoje najważniejsze sfery życia.

  Wpis jest dość długi. Zależy mi jednak na tym, aby dać Ci kompletne narzędzie do tego, by przeprowadzić takie podsumowanie roku.

  Osobiście polecam Ci zainwestować większą ilość czasu (albo nawet kilka takich bloków czasowych) i zrobić solidne oraz dogłębne podsumowanie roku, który właśnie mija. A może nawet dłuższego okresu? 😉

  Po co w ogóle robić podsumowanie roku?

  Po pierwsze, podsumowanie roku daje możliwość zatrzymania się na chwilę i spojrzenia wstecz na najważniejsze sfery życia. Wiele rzeczy umyka nam w natłoku bieżących zdarzeń. Często nie pamiętamy tego, co działo się wcześniej i nie doceniamy wielu rzeczy. Dzięki takiemu podsumowaniu roku możemy zobaczyć, jaką wędrówkę przebyliśmy w danym okresie i co udało nam się osiągnąć na tej drodze.

  Po drugie, możemy spojrzeć z dystansu jako inna już osoba na to, co działo się wcześniej. Dostrzec to, jaki wpływ miały na nas zdarzenia z przeszłości oraz jak ukształtowały nas takich, jakimi jesteśmy dzisiaj. Możemy też zaktualizować swoje spostrzeganie różnych sytuacji (i siebie) z perspektywy czasu.

  Po trzecie, podsumowanie roku daje nam obraz tego, czy idziemy w dobrym kierunku i na co zwrócić uwagę w kolejnym okresie. Mamy możliwość podjęcia decyzji dotyczącej tego, czego chcemy więcej w nowym roku a czego mniej. Co powinniśmy zmienić, co zaczniemy robić, a co odpuścimy?

  Podsumowanie roku daje również poczucie zakończenia jakiegoś etapu i otwarcia nowego.

  Czego będziesz potrzebować do podsumowania roku?

  Aby zrobić podsumowanie roku, poza Twoją głową (i pamięcią), mogą przydać Ci się następujące rzeczy: kalendarz i poczta mail, luźne notatki (na papierze, w aplikacjach), zdjęcia w telefonie, profile w social media, messengery, sms-y itp. Czyli wszystkie przedmioty i miejsca, które mogą przypomnieć Ci o ważnych rzeczach, momentach i wydarzeniach, które miały miejsce w starym roku. Możesz bowiem nie pamiętać, co działo się w styczniu czy lutym minionego roku.

  Najważniejsze sfery życia

  Odpowiadając na poniższe pytania, sprawdzaj swoje wszystkie najważniejsze sfery życia. Nie pomijaj żadnej z nich. Jako ludzie jesteśmy bytem złożonym i zadowolenie (lub nie) w jednym obszarze, przekłada się na inne.

  Poniżej moje propozycje, na podstawie których robię swoje podsumowanie roku (niezależnie od tego, na kiedy ono przypada). Kolejność jest przypadkowa, bo jak wspomniałem, każda sfera życia jest ważna i warto utrzymywać równowagę pomiędzy nimi.

  • Rodzina / miłość
  • Praca i kariera / biznes / edukacja (w zależności od tego, co w tej chwili robisz)
  • Finanse i środki materialne (dobytek)
  • Pasje / hobby / zainteresowania / czas dla siebie
  • Relacje z innymi (przyjaciele, znajomi, społeczności)
  • Rozwój osobisty, intelekt
  • Ciało, zdrowie, kondycja
  • Emocje, duchowość, filozofia życia

  Sukcesy i porażki, czyli jak podsumować stary rok?

  Zacznij od sukcesów i porażek. Sukcesy, jak nic innego budują i wzmacniają Twoje Poczucie Własnej Skuteczności (klik). Porażki natomiast dają cenne lekcje.

  1. Sukcesy – z czego jesteś zadowolony?

  To najważniejsza część podsumowania roku. Zainwestuj trochę czasu i zrób dogłębny przegląd mijających dwunastu miesięcy. Z tego punktu będą wynikać kolejne oraz efekt Twojej pracy nad nim.

  Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci przypomnieć sobie, co udało Ci się osiągnąć w minionym roku. Zebranie takiej listy mniejszych i większych sukcesów podnosi samoocenę, wpływa na nasze poczucie wartości i dodaje pewności siebie. Podnosi również wiarę w naszą sprawczość oraz to, że możemy czegoś dokonać. Lista przydaje się również w momentach zwątpienia i w sytuacjach, kiedy nie wszystko idzie tak, jakbyśmy chcieli. Warto do niej wracać i przypominać sobie, z iloma sytuacjami w przeszłości sobie poradziliśmy. Dzięki temu obecne wyzwanie nie będzie wyglądało tak strasznie, jak wydawało nam się na początku.

  Zrób przegląd celów, postanowień i ważnych projektów starego roku. Przypomnij sobie najważniejsze wydarzenia, magiczne momenty i chwile uniesienia. Pomyśl o miejscach, w których byłeś, decyzjach, które podjąłeś, doświadczeniach, które zdobyłeś. Wspomnij osoby, które spotkałeś i wszystkie inne sytuacje, w których byłeś z siebie naprawdę zadowolony i czułeś się dobrze.

  Zadaj sobie następujące pytania:

  • Co osiągnąłem w tym roku? Jakie są moje największe sukcesy?
  • Z czego jestem dumny?
  • Co zrobiłem, aby je zrealizować?
  • Kto mi pomógł w tych sukcesach i w jaki sposób?
  • Co zrobiłem, a nie planowałem?
  • Jak to wszystko wpłynęło na moje życie? Co się zmieniło? Co mi to dało?

  Im więcej punktów, tym lepiej.

  Jeśli na samo słowo „osiągnięcia” robi Ci się głupio i wydaje Ci się, że nic nie osiągnąłeś w starym roku, to powstrzymaj się na chwilę. Ważne, abyś mierzył wszystko własną miarą. Nie chodzi o mistrzostwo świata w jakiejś dyscyplinie ani o spektakularny sukces.  Chodzi o Twoje życie i to z czego jesteś zadowolony.  O to, za co możesz siebie docenić, pochwalić.

  Powiedziałeś komuś: „miłego dnia”, dzięki czemu ten ktoś się uśmiechnął? Świetnie! Pomogłeś komuś w czymś? Jeszcze lepiej! A może masz za sobą przeprowadzkę, zacząłeś nową pracę albo podjąłeś ważną decyzję lub poradziłeś sobie z jakąś trudną sytuacją? Może zacząłeś coś robić? Albo przestałeś?

  Nie porównuj się do innych, i nie oceniaj siebie przez pryzmat tego, co zrobili albo osiągnęli inni. To, że ktoś zarobił kolejny milion, nie oznacza wcale tego, że jest z siebie dumny i czuje się szczęśliwy. I wcale nie znaczy, że Ty byłbyś na jego miejscu.

  Czasem największym sukcesem będzie to, że poradziłeś sobie z jakimś trudnym wyzwaniem. I pomimo okoliczności dotrwałeś do dzisiejszego dnia.

  2. Porażki – z czego nie jesteś zadowolony?

  Nikt nie lubi niepowodzeń, a już w ogóle się do nich przyznawać. Są trudne do przyjęcia i zaakceptowania. Wielu trenerów, coachów, psychologów próbuje pomijać słowo „porażka” i rozmowy na ten temat ze swoimi klientami, Ubierają je w piękne słowa, zamieniają „porażki” w „wyzwania” itd. Rozumiem tego sens i wiem co to wrażliwość. Czasem taki rachunek sumienia może trochę boleć. Nie jestem zwolennikiem owijania gówna w kolorowy papierek od cukierka i liczenia na to, że nie będzie śmierdziało. Będzie zżerało po cichu naszą energię i prędzej czy później o sobie przypomni.

  Jeśli dałeś gdzieś dupy, powiedz to sobie wyraźnie. Zawaliłeś gdzieś na całej linii, zawiodłeś kogoś albo sprzeniewierzyłeś się sobie? Nazwij to.

  Ważniejsze od omijania tego tematu jest to, żeby „nie przyklejać” się do tych błędów zanadto. I nie trwać w nich bez końca. Lepiej zaakceptować je oraz swój wpływ na nie, wyciągnąć wnioski, naprawić błędy i pójść dalej.

  Zadaj sobie następujące pytania:

  • Czego nie zrobiłem, a chciałem?
  • Jakie błędy popełniłem?
  • Komu sprawiłem przykrość?
  • Jakie były moje zachowania, z których nie jestem dumny?
  • Jakie niekorzystne decyzje podjąłem?
  • Czemu poświęcałem za dużo uwagi i energii a czemu za mało? Na co niepotrzebnie traciłem czas?

  Jeśli już zrobisz listę takich „anty-sukcesów”, zastanów się nad nimi. Wyciągnij lekcje i doceń to, czego dzięki temu się dowiedziałeś.

  Zadaj sobie kolejne pytania: Czego nauczyłem się w tym roku dzięki tym sytuacjom? Co ważnego sobie uświadomiłem w związku z tym? Czego dowiedziałem się o sobie? Czego dowiedziałem się o innych? Jakie umiejętności lub cechy charakteru wzmocniłem, lub rozwinąłem? Co mi dała ta sytuacja? Jakie decyzje dzięki temu podjąłem? Co wynikło dla mnie i innych z tych sytuacji? Jak dziś postąpiłbym w tamtej sytuacji? Jaka jest największa lekcja, jaką otrzymałem w tym roku? Jak mogę przekuć to na sukces w najbliższym czasie? To bardzo waży element podsumowania roku!

  Samo wypisanie sukcesów i porażek nie stanowi większego problemu. Zdecydowanie większym wyzwaniem jest uświadomienie sobie przyczyn oraz z jakich powodów coś Ci wyszło a coś innego nie.

  Dopiero głębsza analiza pozwoli Ci wyciągnąć odpowiednie wnioski. Wykorzystać je w podsumowaniu roku oraz realizacji swoich celów i postanowień na kolejny okres.

  3. Ważne osoby i relacje z innymi – najważniejsze sfery życia

  Tutaj również podsumuj swoje sukcesy i porażki w starym roku.

  Relacje z innymi ludźmi to jeden z tych obszarów, który w znacznym stopniu wpływa na nasze poczucie zadowolenia z życia. A nawet je przedłuża! Pisałem o tym w artykule: Jak dożyć 100 lat w szczęściu i dobrej kondycji?

  Przy okazji podsumowania roku warto również wziąć pod lupę ten aspekt i chwilę się przy nim zatrzymać.

  Przejrzyj swoje kontakty, smsy, messengery, przyjrzyj się dynamice swoich relacji. Pomyśl, jaki był ten stary rok oraz co zmieniło się przez te 12 miesięcy w tym obszarze.

  Twój wpływ na innych

  Zastanów się, jaki miałeś wpływ na innych.  Jak dbałeś o relacje z partnerem, rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i innymi znaczącymi ludźmi, którzy byli obecni w Twoim życiu? Z kim spędzałeś najwięcej czasu a z kim najmniej? Jakie to miało znaczenie dla Ciebie i dla tych osób? Rodzina i przyjaciele to najważniejsze sfery życia.

  Jak spędzaliście czas? Jaka była jego jakość? Jak dalece byłeś zaangażowany i autentyczny w tej relacji? Jak się wobec nich zachowywałeś i jak i ich traktowałeś? Co dobrego dla nich zrobiłeś? Komu pomogłeś i jaką największą przysługę wyświadczyłeś? Kogo zraniłeś? Jakimi słowami podsumujesz stary rok w tym obszarze?

  Wpływ innych na Ciebie

  Jaką wartość wniosły inne osoby do twojego życia? W jakim stopniu poszczególne relacje dały Ci poczucie spełnienia i satysfakcji? Czy zawsze mogłeś na nie liczyć? Jak Cię wspierały i wzmacniały? A może „ciągnęły w dół” i wypalałeś się w relacji z nimi?

  Kim jest osoba, która wywarła na Ciebie największy wpływ lub zainspirowała Cię najbardziej w starym roku? Co chcesz od niej wziąć dla siebie? Czego chcesz się od niej nauczyć? Jak doceniłeś to, co od niej dostałeś? W jaki sposób jej podziękowałeś?

  Może pojawił się ktoś, kogo nie było obok Ciebie rok temu? A może kogoś już nie ma albo był tylko na chwilę? Jak to się stało, że się pojawił, skąd przyszedł i dlaczego go już nie ma? Co chciał ci powiedzieć? Czego dowiedziałeś się o sobie w wyniku tej relacji?

  Podobnie jak w przypadku sukcesów i porażek, robiąc podsumowanie roku, przeanalizuj ten obszar. Wyciągnij wnioski i pomyśl, jakie przesłanie niosą dla Ciebie na nowy rok.

  4. Podziękuj za stary rok

  Wdzięczność jest tym, co wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie może więc go zabraknąć w dobrym podsumowaniu roku.

  Według naukowców bycie wdzięcznym podnosi nasze poczucie szczęścia o co najmniej 25%. Zwiększa energię do życia, obniża stres, poprawia jakość snu oraz wpływa na nasze funkcjonowanie w wielu obszarach. Jest bardzo przyjemnym i budującym uczuciem. Sprawia, że człowiek umacnia się tym, czego doświadczył i wzmacnia innych w tym, co od nich otrzymał.

  Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: należy zarówno do jego przyczyn, jak i skutków. #szczęście #cytat Click To Tweet

  Podziękuj przede wszystkim sobie

  Spójrz teraz na swoją listę sukcesów z podsumowania roku oraz szczerze i od serca sobie podziękuj.

  To Ty jesteś twórcą Twojego życia i to sobie głównie zawdzięczasz dotarcie do miejsca, w którym jesteś dzisiaj. Jest to moment, w którym możesz wystawić sobie laurkę i wręczyć sobie medal! Świętuj i doceniaj wszystko to, co za Tobą. Zarówno te duże rzeczy, jak i drobne sukcesy. Przejrzyj wszystkie sfery życia.

  Przypomnij sobie też wszystkie momenty i wyzwania, w których czułeś, że przekraczasz swoje ograniczenia, stawiasz czoła swoim lękom i z dumą idziesz do przodu. Pogratuluj sobie siły, której potrzebowałeś, żeby się z tym wszystkim zmierzyć i pomimo okoliczności, zdobyłeś się na to, co zrobiłeś.

  Okaż wdzięczność innym

  Podziękuj wszystkim osobom, dzięki którym Twój stary rok był lepszy i przeżyłeś coś miłego albo byli przy Tobie w trudnych momentach. Nawet jeśli nie były to wielkie rzeczy, to nic nie szkodzi. Podziękuj.

  Wyraź to konkretnie i wyraźnie. Podziękuj szczerze. Niczego nie dodawaj i nie wyolbrzymiaj, ale też nie umniejszaj wartości, jaką wniosła ta relacja w Twoje życie. Nie ograniczaj się do ogólników. Powiedz, za co konkretnie tej osobie dziękujesz, co dzięki temu zyskałeś i jak się poczułeś.

  Być może część z tych rzeczy nie miała dla Ciebie największego znaczenia, ale dla tej konkretnej osoby może być czymś wyjątkowym, co zapamięta na dłużej. A może dzięki temu, że ją docenisz, umocnisz ją w przekonaniu, że warto robić takie rzeczy i podniesiesz jej poczucie własnej wartości?

  Na koniec podziękuj Bogu, wszechświatowi, sile wyższej (zależy, w co wierzysz). Za życie oraz za to, że mogłeś dotrzeć do dziś i masz lepiej, niż miliony ludzi na całym świecie. Doceń to, że pomimo przeciwności, i trudności, jakie spotykają Cię na Twojej drodze, masz co jeść, gdzie spać i że wokół Ciebie są życzliwi ludzie.

   5. Jak podsumujesz stary rok?

  Na koniec przejrzyj swoje notatki z podsumowania roku, zbierz wszystkie swoje dotychczasowe przemyślenia ze wszystkich sfer życia i podsumuj je. A potem spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Jakimi trzema słowami lub jednym zdaniem podsumowałbyś ten rok?
  • Jeśli ukazałaby się książka (lub film) o Twoim minionym roku, to jaki miałaby tytuł?
  • Jakie słowa, zdanie lub motto chciałbyś wybrać dla siebie na rozpoczynający się rok?

  Właśnie skończyłeś swoje podsumowanie roku. Nie spiesz się z decyzjami i postanowieniami. Daj sobie czas. Niech Twoje przemyślenia popracują w Tobie. Bądź uważny na to, co się pojawia, ale nie podejmuj pochopnych decyzji. Niektóre rzeczy muszą chwilę poleżeć i dojrzeć w nas. Nie musisz też niczego robić na siłę tylko dlatego, że inni tak robią.

  W artykule “Wyznaczanie Celów i Tyrania Bycia Niewystarczającym” piszę o tym, jak z mojej perspektywy warto rozpocząć nowy rok i o co zadbać w pierwszej kolejności.

  Podsumowanie roku – co dalej?

  Więcej inspiracji na temat przełomu roku znajdziesz w artykule: Postanowienia Noworoczne – Dlaczego nie warto ich robić i co zamiast?Piszę w nim o 6 powodach na NIE i podaję 7 rzeczy, które warto zrobić zamiast nich.

  Możesz też dołączyć do mojej grupy na Facebooku: Rozwój Osobisty i Zarządzanie Czasem w Praktyce i zapisać się na mój newsletter:

  Jeśli uznasz, że artykuł jest wartościowy lub masz w związku z nim jakieś przemyślenia, daj mi proszę o tym znać, w komentarzu poniżej. Może warto byłoby uzupełnić takie podsumowanie roku o coś? A może robisz to w zupełnie inny sposób?

  NIECH MOC BĘDZIE Z TOBĄ! 😉

  Mariusz Tomaszewski – Trener Rozwoju Osobistego

  P.S. Ciekawy artykuł? Udostępnij proszę i pomóż mi docierać do innych.

  Pobierz bezpłatnego e-booka "pięć kroków do skutecznej zmiany".

  Chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces oraz zminimalizować ryzyko porażki w realizacji swoich celów? Receptę, jak to zrobić znajdziesz w e-booku „Pięć kroków do skutecznej zmiany”. Zapisz się do mojego newslettera, a e-booka o skutecznym wprowadzaniu zmian otrzymasz w prezencie! Trafi prosto do Twojej skrzynki e-mailowej.

  Skontaktuj sie ze mną

  Masz jakieś pytania dotyczące moich szkoleń? Chcesz podzielić się refleksją na temat skuteczności w życiu osobistym lub biznesie? Potrzebujesz sprofilowanej oferty szkoleń dla swojej firmy? Stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, w którym kierunku podążać? Napisz do mnie.

  • Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00

  • Piła, ul. Ceramiczna 19

  • +48 883 329 608

  • biuro@mtc.pl

   Hej, zaczekaj :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.
   Hej, zaczekaj! :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.