• ~14000Kontaktów
 • ~18000Polubień
 • ~500Followersów
 • Blog

  40 Lekcji od Życia na 40 Urodziny – Jak Żyć Szczęśliwie i Bez Stresu?

  W psychologii mówi się o kryzysie środka życia. To jeden z ważniejszych okresów w życiu każdego dorosłego człowieka. Musimy w nim odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytania dotyczące naszego jestestwa. W tym roku miałem czterdzieste urodziny. Nie wiem, czy kryzys mam już za sobą, czy jest dopiero przede mną, ale mijający rok był rokiem podsumowań, podejmowania decyzji i snucia planów na przyszłość. Jeśli chcesz wiedzieć, co z tych podsumowań wyniknęło, poznaj moje najważniejsze lekcje życia, które pomogły mi stać się tym, kim dzisiaj jestem. Być może znajdziesz w nich przepis na lepsze życie również dla siebie.

  Lekcje życia na 40 urodziny:

  1. Jesteś wytworem kultury i wychowania

  Niezależnie od tego kim jesteś, gdzie mieszkasz i jak długo chodzisz po tym świecie, jesteś składową kultury w której się urodziłeś i w której się wychowałeś. To, w jakim miejscu się znajdujesz, jak się zachowujesz, w co wierzysz i w jaki sposób budujesz relacje z innymi wynika głównie z tego, co przejąłeś od innych ważnych osób w Twoim życiu i z Twoich doświadczeń. Jeśli nauczyłeś się czegoś, co Ci nie służy, możesz się tego oduczyć lub nauczyć się patrzeć na życie w nowy sposób.

  2. Zmieniając siebie, zmieniasz świat

  Wszyscy chcą zmian. Chcą zmieniać swojego partnera, swoje dzieci, znajomych, szefów, pracowników ale nikt nie chce zmieniać siebie. Tymczasem prawdziwe zmiany i lekcje życia zaczynają się w nas i w tym, jak my podchodzimy do świata.  Pomyśl, ile razy próbowałeś zmieniać kogoś i czym te próby się zakończyły? Albo co się działo, kiedy inni chcieli zmieniać Ciebie? 😉

  Zanim zechcesz zmieniać innych ludzi, zastanów się czy nie warto zacząć od samego siebie. Zastanów się też, co takiego jest w Tobie, że przeszkadza Ci to, że ktoś jest taki, jaki jest.

  Zamiast zmieniać innych, zacznij zmieniać siebie a rzeczywistość wokół Ciebie sama się o siebie zatroszczy.

  3. Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie

  Nawet najlepsze akcje na giełdzie i najlepiej położone nieruchomości nie dadzą Ci tyle korzyści, co inwestycja we własny rozwój osobisty i lekcje życia jakie otrzymujesz. Jeśli się nie rozwijasz, to się zwijasz. Osobiście ukończyłem ponad 30 różnych szkoleń, posiadam kilka nieruchomości oraz funduszy inwestycyjnych i uważam, że ulokowanie kapitału w swoje umiejętności było tym, co zwróciło mi się najbardziej. Bo nie tyle ważne jest w życiu posiadanie, co poczucie siły oraz zdolność do zarabiania i radzenia sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
  Inwestowanie w siebie stało się jedną z moich wielkich pasji. Przeczytasz o tym w tym artykule o rozwoju osobistym.

  4. Nigdy nie jest za późno, by wszystko zmienić

  Nie lubisz swojej pracy? Zrezygnuj z niej. Każdy moment jest dobry, by zacząć wszystko od nowa. Zawsze marzyłeś o własnej firmie? John Pemberton wymyślił Coca-Colę w wieku 55 lat  a Harland Sanders założył KFC u progu swoich 65-tych urodzin. Na naukę jest już za późno? Najstarsza studentka w Polsce miała 76 lat. Sam zdałem maturę i rozpocząłem studia w wieku 34 lat i uważam, że była to jedna z najlepszych decyzji w ostatnich latach.

  Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. Lucy Maud Montgomery

  O zmianach w życiu pisałem więcej w artykule: Zmiany w życiu. Nigdy nie jest na nie za późno.

  5. Nie ma czegoś takiego jak porażki

  Są tylko lekcje życia, a porażki są jego częścią. Wszystko dzieje się po to, abyś mógł się czegoś nauczyć. Nawet jeśli tego nie widać od razu, to patrząc w przeszłość przekonasz się, że każdy z błędów jaki popełniłeś i każda porażka czegoś Cię nauczyła.

  Co prawda, co Cię nie zabije, to Cię może sponiewierać i zostawić ślad na całe życie, jednak z takim nastawieniem łatwiej iść przez to życie. Im bardziej świadomie będziesz do tego podchodzić, tym więcej nauczysz się z porażek.

  6. Jeśli cierpisz, jesteś na dobrej drodze

  Każda, nawet bolesna lekcja popycha nas do przodu a optymalna frustracja sprzyja rozwojowi. Najwięcej dowiedziałem się o sobie i największe lekcje życia otrzymałem w najtrudniejszych momentach. Większość z Twojego cierpienia jest stworzona przez Ciebie samego i jest następstwem Twoich myśli. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, możesz otworzyć się na przyjęcie tego, jakie lekcje Ci przynosi. Cierpienie może być dobrą drogą do uzdrowienia.

  7. Zawsze jest jakieś rozwiązanie

  Wiele razy byłem już w sytuacji, w której wydawało mi się, że nie ma z niej wyjścia, po czym okazywało się, że wyjście było na wyciągnięcie ręki, tylko nie dostrzegałem go w tamtym momencie. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Potrzebujesz tylko nastawić się na znalezienie rozwiązania i jak mawia jeden z moich przyjaciół „dać przyrodzie popracować”. Zawsze jest jakieś wyjście. A jeśli nie widać już żadnego wyjścia, to trzeba wykuć nowe drzwi.

  Być w dupie, to nic strasznego, najgorzej jest, gdy zaczynasz się w niej urządzać. #inspiracja #motywacja Click To Tweet

  8. Wszystkie lekcje życia zaczynają się w samotności

  I w samotności się kończy. Był taki czas w życiu, w którym uciekałem przed samotnością. Nie wyobrażałem sobie sytuacji w której mógłbym zostać sam. Tymczasem samotność jest świetną okazją do tego, aby pobyć samemu ze sobą, usłyszeć swoje myśli, poczuć emocje i lepiej zrozumieć siebie.

  Jest również takie powiedzenie, że „sami się rodzimy i sami umieramy”. Możesz mieć dziesięć tysięcy znajomych na Facebooku, partnera, przyjaciół, ale ostatecznie musisz zatroszczyć się o siebie i poradzić sobie sam. Każdy z nich ma swoje życie, swoje problemy i nie jest w stanie zrozumieć Ciebie bardziej, niż Ty sam. Dopóki będziesz wierzył, że ktoś inny zajmie się Tobą i rozwiąże Twoje problemy, myśl o samotności będzie spędzała Ci sen z powiek.

  Samotni jesteśmy tylko wtedy, kiedy opuszczamy samego siebie.

  9. Odpowiedzi na najważniejsze pytania są w Tobie

  Wszystko czego szukasz i czego potrzebujesz aby to odnaleźć jest w Tobie. A odpowiedzi na najtrudniejsze pytania i lekcje życia są tam, gdzie jest niepewność, ból i strach. Czasem wystarczy na chwilę się zatrzymać, mieć odwagę szukać i być ze sobą szczerym. Innym razem trzeba położyć się na kozetce u psychoterapeuty, aby w bezpiecznym otoczeniu móc porzucić mechanizmy obronne i usłyszeć swój wewnętrzny głos. Ludzie boją się tego, co w środku a tylko tam znajdą to, czego im potrzeba.

  10. Hipotez się nie dowodzi, hipotezy się sprawdza

  Prawda jest jak dupa, każdy ma swoją. Nie pozwól przekonaniom stanąć na drodze do prawdy albo porozumienia z innymi ludźmi. Wiedza w postaci założeń, wierzeń i przekonań pochodzi z przeszłości i wynika z tego czego dowiedziałeś się od innych na dany temat oraz z Twoich doświadczeń. Często przekazywana z ust do ust i wielokrotnie zniekształcana.

  Nie ma czegoś takiego, jak obiektywna prawda i nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. Coś, co ma określone znaczenie dla Ciebie, może mieć zupełnie inne dla kogoś innego. Zanim zaczniesz przekonywać innych do Twojego zdania, otwórz się na poznawanie innych punktów widzenia.

  11. Ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy

  A kluczem do poznania i przyjęcia lekcji od życia, jest zadawanie właściwych pytań. Pewnie nie raz słyszałeś w dzieciństwie, że ciekawość, to pierwszy stopień do piekła i straszono Cię, że interesowanie się kimś lub czymś, może mieć dla Ciebie nieprzyjemne konsekwencje. Zapewne też nie raz w odpowiedzi na swoje pytanie usłyszałeś: „nie zadawaj głupich pytań!”. W taki oto sposób pozbawiono Cię Twojej naturalnej ciekawości świata z jaką się urodziłeś.

  Tymczasem ciekawość jest źródłem poznania i kreatywności a ludzie ciekawi, to ludzie otwarci na świat.

  Jeśli ciekawość jest pierwszym stopniem do piekła, to musi tam roić się od odkrywców, wynalazców i naukowców. 🙂 #inspiracja #motywacja Click To Tweet

  Jeśli jesteś osobą ciekawą świata i lubisz wartościowe treści, zapisz się na mój newsletter i otrzymuj dodatkowe bonusy niedostępne nigdzie indziej:

  12. Ten, kto idzie za tłumem, nie dojdzie dalej niż tłum

  Ludzie sukcesu nigdy nie podążają za tłumem. Nie  chodzi o to, żeby płynąć pod prąd ani o to, by płynąć z prądem. Chodzi o to, żeby płynąć tam, gdzie chce się płynąć i aby kochać pływać.  Najwięksi tego świata zawsze podążali swoimi ścieżkami i robili to, co naprawdę kochali. Wbrew opiniom i utartym schematom.

  13. Nie musisz znać całej drogi, by zrobić pierwszy krok

  Musisz jednak znać cel, aby postawić pierwszy krok w odpowiednim kierunku. Większość ludzi czeka na właściwy moment. Muszą mieć szczegółowy plan i gwarancję sukcesu. Potrzeba żeby kontrolować, zabezpieczyć się i przewidzieć wszystkie okoliczności dopada czasem każdego z nas.

  Nie musisz mieć prostej i pustej drogi na trasie z Krakowa do Kołobrzegu, by wyruszyć w drogę. Wystarczy, że wiesz gdzie chcesz dojechać i ruszasz drogę. Od drogowskazu do drogowskazu, od jednych świateł do drugich, od jednej miejscowości do następnej. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich trudności i korków na drodze ale jednak jedziesz. W realizacji celów ważna jest decyzja, odpowiednie przygotowanie i zrobienie pierwszego kroku. A później kolejnego, i kolejnego. Im szybciej wyruszysz do celu, tym szybciej go zrealizujesz.

  Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Lao-tzu

  O dziesięciu sposobach na znalezienie swojego życiowego celu pisałem w artykule: Jak znaleźć cel w życiu?

  14. Droga jest równie ważna jak cel

  A może nawet najważniejsza. Podobnie jak w podróży z Krakowa do Kołobrzegu, do realizacji Twojego celu może wieść wiele dróg. Jedne będą bardziej proste, ale może okazać się, że ich pokonanie zajmie Ci więcej czasu. Inne będą kręte i wyboiste, ale być może piękniejsze. Na drodze do osiągnięcia celów może również wiele się wydarzyć. Spotykasz innych ludzi, popełniasz liczne błędy, dostajesz lekcje życia i zbierasz różne doświadczenia. To wszystko Cię rozwija i kształtuje. Może nawet okazać się, że cel, który chciałeś osiągnąć nie był Twoim celem albo przestał nim być a Ty idziesz dalej.

  Cele nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to, kim stajesz się na drodze do tych celów.

  15. Nie ma czegoś takiego jak brak strachu

  Jest tylko brak odwagi, by iść do przodu, pomimo obaw i wątpliwości. Wiele rzeczy których w życiu nie robimy jest spowodowana przez strach. Sztuką jest działać pomimo niego. Całkowite wyeliminowanie lęku jest niemożliwe. Zostaliśmy w niego wyposażeni, żeby chronił nas przed zagrożeniami i mobilizował do walki lub ucieczki. Jest również reakcją organizmu na coś, czego nie znamy. Lęk pozwala być bardziej uważnym i lepiej przygotować się w obliczu wyzwań.

  strach i odwaga

  16. Twoje możliwości są ograniczone

  Karmiony hasłami motywacyjnymi wierzyłem kiedyś, że zawsze i wszędzie mogę wszystko. Dopóki nie rozbiłem się o ścianę. Jest takie powiedzenie, że jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, powiedz mu o swoich planach. Są rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić sami i często nie zdajemy sobie sprawy, jaki drzemie w nas potencjał, jednak jesteśmy tylko ludźmi i pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Choćbyśmy bardzo chcieli. A już na pewno nie sami i nie w czasie, jaki sobie założyliśmy.

  Jeśli uważasz, że wszystko jest możliwe, to spróbuj polizać swój łokieć. 🙂

  17. Szczęście sprzyja przygotowanym

  Ktoś kiedyś powiedział, że im ciężej pracuje, tym bardziej sprzyja mu szczęście. Szczęście to nie kwestia przypadku i w większości sytuacji nie jest wynikiem zewnętrznych okoliczności. A przynajmniej nie tylko. Nikt nie jest w stanie sprawić, byś był szczęśliwy, poza Tobą samym. To, jak wygląda Twoje życie i czy jesteś szczęśliwy zależy przede wszystkim od Ciebie oraz od Twoich wyborów i decyzji (podobnie jak nieszczęście).

  Szczęście jest wtedy, kiedy okazja spotyka się przygotowaniem.

  18. Stajesz się tym, czym karmisz swój umysł

  Podobnie jak jesteś tym, co jesz. Mówiąc inaczej, jesteś tym, czym się otaczasz, na czym koncentrujesz swoje myśli, z jakimi ludźmi spędzasz najwięcej czasu i jakie lekcje życia przyjmujesz. Jeżeli będziesz karmił swoje myśli negatywnymi scenariuszami, możesz być pewien, że je przyciągniesz. Im więcej będzie w twoim otoczeniu toksycznych ludzi, tym bardziej toksyczny sam się staniesz. Im więcej „śmieciowych” programów w TV albo głupich filmów na YT będziesz oglądał, tym więcej śmieci będziesz przechowywał w swojej głowie.

  19. Świat jest wielkim lustrem

  Odbija do Ciebie to, kim jesteś. Jeśli jesteś przyjacielski, kochający, pomocny, świat będzie taki dla Ciebie. Świat zewnętrzny jest odbiciem Twojego świata wewnętrznego. To co jest w nas, determinuje w jaki sposób odbieramy zachowanie innych ludzi i w jaki sposób nas traktują. Wszystko co widzisz w innych ludziach nosisz również w sobie.  To kim jesteś wpływa na ludzi z Twojego otoczenia i odwrotnie.

  20. Akceptacja pozwala pójść dalej

  Trwanie w oporze do wydarzeń zazwyczaj niczego nie zmienia. Im bardziej z czymś walczysz, tym bardziej to wzmacniasz. Rzeczywistość nie znika też, kiedy udajesz, że jej nie ma. Im szybciej coś zaakceptujesz i przyjmiesz lekcje życia, tym szybciej ruszysz do przodu. Akceptacja nie jest tym samym co godzenie się na wszystko. Jest tylko przyjęciem rzeczywistości taką, jaka jest, uwolnieniem się z niepotrzebnego napięcia i pierwszym krokiem w kierunku zmiany.

  21. Odpuszczenie przynosi ulgę

  Czasami nie warto walić głową w mur. Ile razy próbujemy coś osiągnąć i pomimo tego, że bardzo chcemy i bardzo się staramy, to nam nie wychodzi? Nigdy nie słyszałem większej głupoty jak „nigdy się nie poddawaj”. Oczywiście warto dążyć do realizacji swoich celów, jednak nie za wszelką cenę. Nie wszystko jest warte naszych starań. Czasem warto odpuścić, by uwolnić świeżą energię, wyznaczyć nowe cele i spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Odpuszczenie przynosi ulgę.

  22. Nic nie jest na zawsze

  Nic nie jest stałe. Spokój wewnętrzny nie wynika z niezmienności, ale ze zrozumienia, że wszystko płynie. Brak spokoju wynika z nadmiernego przywiązywania się do rzeczy i innych ludzi oraz zakładania, że już zawsze będą w Twoim życiu. Dzisiaj masz pieniądze, ale jutro możesz ich nie mieć. Dom może się spalić a dobrą pracę możesz stracić. Przyjaciel może się od Ciebie odwrócić a partnerka lub partner odejść.

  Ale złe rzeczy nie trwają wiecznie a po każdej burzy wychodzi słońce. Być może to, że właśnie straciłeś pracę zmobilizuje Cię do tego, żeby w końcu otworzyć własną firmę o której od zawsze marzyłeś? A jeśli pozwolisz odejść partnerowi okaże się, że poznasz kogoś, z kim będziesz naprawdę szczęśliwy?

  Świadomość tego, że życie jest zmienne i nic nie jest na zawsze, wyzwala.

  23. Nie musisz mieć racji, by być szczęśliwym

  Każdy chce mieć rację. Ludzie potrafią wydłubać innym oczy, by potwierdzić swoje przekonania. Wystarczy spojrzeć na kłótnie w związkach. Na siłę próbujemy obstawać przy swoim i przekonywać kogoś do swoich racji, pomimo świadomości, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Zawsze ktoś musi wygrać a ktoś inny przegrać. Kłócimy się pomimo tego, że w przeszłości podobne próby kończyły się fiaskiem.

  W kłótniach wszyscy przegrywają pomimo złudnego wrażenia, że wyszło „na nasze”. Nie raz pewnie tego doświadczyłeś. Upierając się przy swoim, pozbawiasz się przyjęcia nowej perspektywy i lekcji od życia oraz poznania punktu widzenia drugiej osoby.

  Wolisz mieć rację, czy być szczęśliwym?

  24. Nie dawaj rad komuś, kto o nie nie prosi

  Uwielbiamy dawać rady. To bardzo przyjemne uczucie, kiedy możemy powiedzieć komuś, jak ma rozwiązać swój problem albo jak ma żyć. Czujemy się wtedy lepsi, bo przecież my też kiedyś mieliśmy podobną sytuację i sobie z nią tak i tak poradziliśmy. Większość ludzi w trudnych sytuacjach nie chce słyszeć Twoich rad. Mogą poczuć się wręcz gorsi lub ignorowani.  Zamiast dawać komuś rady bez wyraźnej prośby, po prostu bądź. Czasem wystarczy milcząca obecność i zrozumienie.

  Kiedy ktoś przechodzi właśnie przez burzę, Twoja cicha obecność jest potężniejsza, niż tysiąc pustych słów. Thema Davis.

  25. Żeby „wejść w czyjeś buty” trzeba najpierw zdjąć swoje

  Żeby naprawdę wczuć się w czyjąś sytuację i zrozumieć drugą osobę, musimy porzucić swoje przekonania. To co jest dobre dla Ciebie, nie musi być dobre dla kogoś innego (i odwrotnie).

  Zanim zaczniesz kogoś oceniać, ubierz jego buty i postaw się w jego sytuacji. Zobacz jaką drogę przeszedł, uderz w kamień o który się potknął i poczuj jego emocje. Spójrz na życie oczami Twojego rozmówcy. Zadawaj pytania, słuchaj uważnie i pielęgnuj w sobie empatię. No i pamiętaj, że „wchodzenie w czyjeś buty” to zupełnie coś innego, niż „wchodzenie w czyjeś życie z własnymi buciorami”.

  26. Nie można zadowolić wszystkich

  Starać się zadowolić wszystkich, to gwarancja frustracji i niezadowolenia. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie odpowiadało to kim jesteś, co robisz i jak to robisz. Nie wszyscy będą Cię lubić i nie wszyscy będą akceptować Ciebie takim jakim jesteś. Jeśli coś robisz, rób to wystarczająco dobrze. Jeśli innym to nie odpowiada, trudno. Nie musisz być idealny. Życie to coś więcej, niż zadowalanie wszystkich wokół.

  A jeśli chcesz wiedzieć, jak sam chciałem zostać najlepszym coachem w Polsce i co spowodowało zmianę mojego podejścia oraz jakie lekcje życia otrzymałem dzięki temu, przeczytaj artykuł o wyznaczaniu celów i tyrani bycia niewystarczającym.

  przepis na sukces

  27. Kompromis nie jest najlepszym rozwiązaniem

  Pewnie słyszałeś nie raz, że w związku warto iść na kompromis, że trzeba być mądrzejszym i ustąpić. Niestety w kompromisie zawsze jedna lub dwie strony coś tracą. Z czegoś Ty lub druga osoba (lub oboje) musicie zrezygnować. Idealnym sposobem na osiągnięcie celów i uwzględnienie potrzeb obu stron jest współpraca i szukanie rozwiązania, w którym wszyscy wygrywają. Nazywam to „trzecim rozwiązaniem”.

  Z mojego doświadczenia wynika, że przy odrobinie wysiłku i dobrych chęci w większości przypadków możliwe jest znalezienie lepszego rozwiązania, niż to, które proponują obie strony.

  28. Nie możesz dać innym czegoś, czego nie potrafisz dać sobie

  I nie można kochać kogoś, jeśli nie kocha się siebie. Większość uczuć wobec innych ludzi w dużej mierze jest determinowanych przez Twoje uczucia wobec samego siebie. Jeśli nie szanujesz siebie, nie będziesz potrafił szanować innych. Jeśli nie potrafisz troszczyć się o siebie, nie będziesz potrafił zaopiekować się innymi w odpowiedni sposób. Tak samo, jak nie będziesz potrafił nauczyć kogoś tego, czego sam nie umiesz zrobić.

  29. Najważniejsza relacja to ta, którą masz z samym sobą

  Dużo mówi się w świecie rozwoju osobistego o tym, jak budować dobre relacje z innymi ludźmi, jak rozmawiać by być zrozumianym i jak słuchać by rozumieć innych. Tymczasem najważniejsze, to zdać sobie sprawę z tego jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa relacja i komunikacja z samym sobą. To jak siebie traktujemy i jak do siebie mówimy ma podstawowe znaczenie w tym, jak się czujemy.

  Bądź dla siebie najlepszym przyjacielem i rozpraw się ze swoim wewnętrznym krytykiem. Spędzaj z sobą czas, umawiaj się z sobą na randki. Zrób sobie listę swoich mocnych stron i  doceniaj siebie również za te małe rzeczy. Jesteś jedyną osobą, która jest z Tobą o każdej porze dnia i nocy i jedyną, która nigdy Cię nie opuści.

  30. Nikt nie może Cię zranić, jeśli na to nie pozwolisz

  Zewnętrzne okoliczności lub ludzie nie mogą nas zranić, jeśli na to nie pozwolimy. Oczywiście nie chodzi tutaj o krzywdę fizyczną. Mam na myśli zranienie mentalne. Nikt nie może sprawić, byś poczuł się gorszy, bez Twojego przyzwolenia. Dobrze ujął to Ghandi mówiąc, że „inni nie mogą nam zabrać naszego szacunku dla siebie, jeśli im go nie oddamy”.

  Nasze przyzwolenie na to, co nam się przytrafia, rani nas znacznie bardziej niż to, co się z nami dzieje. Kiedy ktoś przychodzi do Ciebie z podarunkiem a Ty go nie przyjmiesz, prezent cały czas należy do darczyńcy. To samo dotyczy zawiści, złości i obelg. Jeśli nie są przyjęte, pozostają własnością osoby, która nosi je w sobie.

  31. Ludzie, których najtrudniej kochać, najbardziej tego potrzebują

  Jeśli tkwisz w toksycznej relacji, to wiesz jak trudno być z taką osobą. Jesteś ciągle atakowany, krytykowany i poniżany. Żadne rozmowy ani prośby o zmianę zachowania nie pomagają a jedynie wzmagają wrogość drugiej osoby wobec Ciebie.

  Większość ludzi w takiej sytuacji reaguje wycofaniem się, inni zaś stają się również napastliwi. Jednak każde zachowanie które nie wyraża miłości, na głębszym poziomie jest wołaniem o tę miłość. Gotowość, by wyjść naprzeciw i odpowiedzieć na to wołanie może przysporzyć Ci lojalnego sprzymierzeńca.

  32. Wybaczenie jest przede wszystkim dla wybaczającego

  Przebaczyć, znaczy szanować własny wewnętrzny spokój bardziej, niż potrzebę posłuszeństwa wobec starych sposobów myślenia, pretensji czy obwiniania. Pozwala Ci uwolnić się od czegoś, co niszczy Twoją radość życia i zdolność do kochania. Wybaczenie pomaga budować pomost pomiędzy Tobą a drugą osobą. Daje szansę na wzajemne porozumienie.

  Wybaczyć, nie oznacza jednak zapomnieć, ponownie zaufać i tkwić w relacji bez przyszłości. Chodzi tylko o to, aby porzucić rolę ofiary i nie tkwić dłużej w sytuacji, która nam nie odpowiada. Wybaczenie pozwala wznieść się ponad sytuację i spojrzeć na nią z innej perspektywy.

  Więcej na temat tego, dlaczego warto wybaczać i jak to robić przeczytasz w moim artykule: „Odpuść, uwolnij się od przeszłości i ruszaj w drogę z nową energią”.

  33. Duży pies nie szczeka na małego psa

  Pokonuj złych ludzi swym opanowaniem. Nie daj się im wyprowadzić z równowagi. Jeśli są złośliwi, nie bądź złośliwy w zamian. Jeśli wściekły pies ugryzie Cię, a Ty ugryziesz go w odwecie, sam staniesz się psem. Te słowa Buddy najlepiej oddają to, co chcę Ci przekazać. Duży pies nie szczeka na małego psa. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby umniejszać innych albo pieścić i powiększać swoje ego, ale aby wznieść się ponad sytuację i na agresję, nie odpowiadać agresją.

  34. Kłamstwo ma krótkie nogi

  Niech rzuci kamieniem ten, komu nie zdarzyło się skłamać. Według badań psychologów, kłamiemy od 2 do 200 razy dziennie. Kłamiemy aby wywrzeć na kimś dobre wrażenie, albo dlatego, że nie potrafimy powiedzieć „nie”. Innym razem ze strachu lub aby nie sprawić komuś przykrości.

  Kłamstwo ma jednak krótkie nogi i prędzej czy później, wychodzi na jaw. Ukrywanie prawdy pochłania również mnóstwo naszej energii. Czasami krótkoterminowo udaje nam się utrzymać coś w tajemnicy, ale na dłuższą metę nie służy nikomu.

  Podstawą wszelkich relacji jest szczerość i uczciwość wobec drugiej osoby. Nawet, jeśli miałaby być dla niej bolesna. W ostatecznym rozrachunku przetrwa tylko to, co prawdziwe.

  35. Najlepiej wyjdziesz na tym, kiedy będziesz sobą

  Bycie sobą w rzeczywistości jest dużo bardziej atrakcyjne, niż bycie kimś. Najważniejsze, to zaakceptować siebie takim jakim się jest i zrozumieć, że nie ma ludzi doskonałych. Bycie sobą, to zachowywanie się w zgodzie ze swoimi zasadami i wartościami. To umiejętność przyznania się do błędów i swoich słabości oraz przyjmowania lekcji od życia. W końcu bycie sobą, to bycie autentycznym i pokazywanie siebie takiego, jakim w rzeczywistości się jest.

  36. Nie porównuj się z innymi

  Żyjemy w czasach, w których prawie wszystko jest na pokaz. Zdjęcia znajomych z wakacji na Facebooku, idealne życie celebrytów w telewizji, czy selfie zgrabnych i wysportowanych ciał gwiazd Instagrama. Trudno w tym zgiełku nie zgubić siebie. Często staramy się choć trochę zbliżyć się do tego wizerunku. Nie dostrzegamy jednak, że to tylko wycinek ich życia, a za sukcesem celebrytów często stoją lata pracy lub depresją albo choroba alkoholowa. Nie widzimy, że za zdjęciami z wakacji kryją się kredyty do spłacenia a influencerzy Instagramowi wcinają czasem kaszankę z cebulą na śniadanie albo godzinę ustawiają scenografię, żeby zrobić ładne zdjęcie.

  Porównywanie się z innymi nie ma sensu. To błędne koło a ten wyścig nigdy się nie kończy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto jest wyżej lub doszedł dalej od Ciebie. Niezależnie od tego, czy porównujesz się w górę (do tych „lepszych”) czy w dół (do tych „gorszych”) czeka Cię porażka. W przypadku tych drugich może na chwilę poczujesz się nawet lepiej, ale w dłuższej perspektywie zrozumiesz, że nie daje Ci to poczucia szczęścia.

  37. Jeden prawdziwy przyjaciel jest więcej wart, niż 1000 znajomych na Facebooku

  Jest takie powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ja dodałbym do tego: i w sukcesie. Ci, którym zależy na Tobie, nie będą zazdrościć Twoich sukcesów, tylko będą cieszyć się razem z Tobą. A kiedy będziesz w potrzebie, będą pierwszymi, którzy przybędą z pomocą, niezależnie od pory dnia czy nocy. Prawdziwy przyjaciel może nie da Ci lajka na Facebooku i nie pójdzie z Tobą na imprezę, ale za to doda Ci otuchy i będzie dla Ciebie wsparciem, kiedy będziesz przeżywał kryzys.

  38. Zawsze dawaj więcej, niż od Ciebie oczekują

  I nie chodzi wcale o pisanie długich artykułów. 🙂 Nie uważam, że jestem człowiekiem sukcesu (w potocznym rozumieniu) ale do miejsca w którym dzisiaj jestem, doszedłem dzięki temu, że przekraczałem oczekiwania przełożonych oraz klientów i oczywiście brałem lekcje życia. I nie chodzi tutaj o to, aby pracować więcej. Chodzi o to, aby pracować mądrzej i starać się być coraz lepszym w tym co robimy. Jeśli będziesz dawać niezbędne minimum, tyle samo będziesz otrzymywać. Podobnie jest w relacjach. Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz i tym bardziej satysfakcjonujące związki budujesz. Jeśli chcesz czegoś więcej od życia, dawaj z siebie więcej.

  39. W życiu jest coś więcej do zrobienia, niż tylko zwiększyć jego tempo

  Nieustannie przyspieszamy. Przybywa nam zajęć i obowiązków. Pracujemy więcej i szybciej, żeby zdążyć na czas. Coraz więcej kupujemy i coraz więcej wyrzucamy. Im więcej kupujemy, tym więcej musimy zarabiać. Żeby więcej zarabiać, bierzemy drugi etat i pracujemy jeszcze ciężej. Popadamy w błędne koło. Nie zauważamy w tym wyścigu, że po drodze tracimy coś ważnego, że zatracamy siebie. Mamy coraz mniej czasu dla przyjaciół i dla rodziny. Nie mamy czasu się zatrzymać i pobyć choć chwilę samemu ze sobą.

  40. Nie bierz życia zbyt poważnie. A tym bardziej siebie. 😉

  Na koniec zostawiłem najważniejszą lekcję życia. Creme de la creme, top of the top!

  Miej zdrowy dystans do wszystkiego, wyluzuj. Przestań przejmować się opinią innych i naucz śmiać się z samego siebie. Nie bój się popełniać błędów i nie martw się na zapas. Jeśli coś ma się wydarzyć, to i tak się wydarzy. Przestań ciągle analizować i nie szukaj problemów tam gdzie ich nie ma. Nie bierz wszystkiego do głowy i nie bądź tak śmiertelnie poważny. I tak prędzej czy później wszyscy umrzemy. Odważ się żyć i nie bój się robić szalonych rzeczy. Pamiętaj, że lepiej żyć jeden dzień jak tygrys, niż 40 lat jak owca. 🙂 Życie jest krótkie. Przeżyj je szczęśliwie. A najlepszym sposobem na to, żeby wieść szczęśliwe i spokojne życie, jest zasada:

  Jak coś nie mieści się w głowie, to trzeba mieć to w dupie. 🙂 #inspiracja #motywacja Click To Tweet

  Twoje lekcje życia

  A jak jest u Ciebie? Jakie są Twoje najważniejsze lekcje, które dało Ci życie? Podziel się w komentarzu poniżej i daj znać, która z nich jest tą jedną, najważniejszą, którą chciałbyś przekazać następnym pokoleniom. 😉
  Daj też znać, które z lekcji życia chcesz abym rozwinął w kolejnych wpisach.

  A jeśli chcesz wiedzieć, skąd wzięły się moje “mądrości” w tym artykule, zajrzyj do wspomnianego wcześniej wpisu: Rozwój Osobisty – moja pasja, sposób i pomysł na życie.

  Lekcje życia – co dalej?

  Jeśli podobał Ci się mój artykuł i chcesz więcej inspiracji, polub mój fanpage: Mariusz Tomaszewski – Skuteczność w Życiu i Biznesie.
  Zapraszam Cię również do grupy na Facebooku: Skuteczność w Życiu i Biznesie, w której dzielę się dodatkowymi materiałami. To grupa dla osób, które oczekują od życia czegoś więcej i chcą być coraz bardziej skuteczne w tym co robią. Dodaj mnie też do swoich kontaktów w LinkedIn. Prowadzę tam ciekawe dyskusje i dzielę się dodatkowymi treściami o charakterze zawodowym i biznesowym.

  A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych wpisach i otrzymywać dodatkowe inspirujące treści, niedostępne nigdzie indziej, zapisz się na mój Newsletter i pobierz bezpłatnego e-Booka.

  Dzięki, że tutaj jesteś, życzę Ci wszystkiego co najlepsze i…
  Niech MOC będzie z Tobą! 😉
  Mariusz Tomaszewski – Coach Trener Psycholog

  P.S. Ciekawy artykuł? Udostępnij proszę i pomóż mi docierać do innych.

  Pobierz bezpłatnego e-booka "pięć kroków do skutecznej zmiany".

  Chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces oraz zminimalizować ryzyko porażki w realizacji swoich celów? Receptę, jak to zrobić znajdziesz w e-booku „Pięć kroków do skutecznej zmiany”. Zapisz się do mojego newslettera, a e-booka o skutecznym wprowadzaniu zmian otrzymasz w prezencie! Trafi prosto do Twojej skrzynki e-mailowej.

  Skontaktuj sie ze mną

  Masz jakieś pytania dotyczące moich szkoleń? Chcesz podzielić się refleksją na temat skuteczności w życiu osobistym lub biznesie? Potrzebujesz sprofilowanej oferty szkoleń dla swojej firmy? Stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, w którym kierunku podążać? Napisz do mnie.

  • Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00

  • Piła, ul. Ceramiczna 19

  • +48 883 329 608

  • biuro@mtc.pl

   Hej, zaczekaj :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.
   Hej, zaczekaj! :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.