• ~14000Kontaktów
 • ~18000Polubień
 • ~500Followersów
 • Blog

  Co to jest pasja? Nowa definicja pasji i czym się różni od hobby?

  Co to jest pasja? Definicja pasji wbrew pozorom nie jest prosta. Nie ma jej nawet w Wikipedii. Większość ludzi myli pasję z hobby, zainteresowaniami, lub z czynnościami które lubią wykonywać. Jaka jest między nimi różnica?  Czym jest pasja a czym nie jest? Po czym ją poznać? Na te i inne pytania – odpowiedzi w tym wpisie. Prawdopodobnie najlepsza definicja pasji, jaką kiedykolwiek czytałeś.

  Pasja to ostatnio bardzo modne pojęcie. Każdy chce mieć jakąś pasję, szuka jakiejś pasji lub dąży do niej. Jak grzyby po deszczu, pojawiają się nawet szkolenia w stylu: „Zbuduj swoją karierę w ciągu 7 dni i zarabiaj na swojej pasji” albo „Osiągnij dochód pasywny dzięki swojej pasji”. Nie mogę już patrzeć na ten stek bzdur. „Sprzedawcy marzeń” obiecują złote góry i czarodziejską różdżkę, dzięki której Twoje życie odmieni się z dnia na dzień.

  Pasja to obok talentów niezwykle istotny obszar, który ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. Piszę o tym w artykule: Życie z pasją i brak pasji.  Problem najczęściej polega na tym, że ludzie szukają pasji w czymś, co jest na zewnątrz. Tymczasem pasja jest tym, co jest w środku i płynie od wewnątrz.

  Pasja rodzi się w naszym wnętrzu a jedynie jej „wytwory” uwidaczniają się na zewnątrz.  Pasja, bowiem zawsze wiąże się z tworzeniem czegoś oraz z wysiłkiem twórczym ze strony Pasjonata. A nigdy z konsumowaniem i biernością.

  Co to jest pasja? Definicja (a w zasadzie jej brak)

  Wielu ludzi ma kłopot z pojęciem i definicją pasji. Nie wiedzą co to jest pasja. Wszyscy o niej mówią w dość enigmatyczny sposób: pasja to błysk w oku, kołatanie serca albo nieokreślone coś, co kochasz.

  Spójrz na definicję pasji, jaką proponuje Wikipedia, a w zasadzie jakiej nie proponuje:

  Hobby (pasja, pot. konik) – czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby. 

  Jak widzisz, pasja nie ma własnej definicji.  Została ujęta w ramach hobby i/lub jako jego zamiennik.  Moim zdaniem to niezbyt udane porównanie, zbyt duże uproszczenie a jednocześnie spłycenie tego, czym jest pasja. 

  Czym jest pasja? Nowa definicja!

  Z pomocą przychodzi definicja pasji ujęta w książce „Odkryj swój żywioł” Kena Robinsona i Lou Aronica. Słowo „pasja” i jego znaczenie mają dość ciekawą historię. Pochodzi ono od łacińskiego „passio”, oznaczającego „cierpienie”. Stąd w chrześcijaństwie pojawił się motyw Pasji Chrystusa.

  Ok, ale czy rzeczywiście pasja to cierpienie?

  Z czasem słowo to nabrało niemal odwrotnego znaczenia. Dziś oznacza wielkie zamiłowanie do robienia czegoś, co przynosi nam m.in. radość, energię i poczucie spełnienia.

  Z drugiej strony, porównanie do cierpienia i Jezusa nie jest wcale takie nietrafne. Jezus tak bardzo kochał ludzi, że był gotowy za nich cierpieć i oddać za nich swoje życie. Można powiedzieć, że prowadził życie pełne pasji a jednocześnie okupił je wielkim cierpieniem, płacąc najwyższą cenę. Poza tym, człowiek z pasją, czasami postrzegany jest jako doświadczający pewnego rodzaju cierpienia, jak gdyby był niewolnikiem swojej pasji, która przejęła nad nim kontrolę.

  Podobnie jest w naszym życiu. Często jest tak, że jeśli robimy coś z wielką pasją, to pasja przejmuje w pewnym sensie nad nami kontrolę oraz wiąże się to z pewnym cierpieniem i kosztuje nas wiele wyrzeczeń. Być może stąd wzięło się znane powiedzenie:

  Rób to, co kochasz i pozwól by Cię zabiło.

  Pasja w tym ujęciu jest jednocześnie cierpieniem i miłością. Miłością, ponieważ nie możesz bez tego żyć, a cierpieniem, bo rezygnujesz z innych przyjemności na jej rzecz. Nie chcesz skończyć, pomimo że jesteś fizycznie zmęczony. Może to Cię również kosztować wiele wyrzeczeń, wysiłku, ale pomimo to, chcesz dalej to robić.

  Pasja jako miłość

  Jest wiele rodzajów miłości – miłość romantyczna, erotyczna, do rodziny, przyjaciół, rzeczy, miejsc, czynności itp. Starożytni Grecy mieli cztery słowa określające miłość . Wśród nich było słowo „Philia”, oznaczające miłość, jako: przyjaźń i lojalność wobec innych, ale także pociąg do rzeczy i czynności oraz szczególne zamiłowanie do czegoś. Być może stąd wzięły się takie określenia jak: audiofil, bibliofil, czy też te patologiczne określenia, które przyszły Ci teraz na myśl. 😉

  Z pasją rzeczywiście jest trochę, jak z miłością do drugiej osoby. Zanim znajdziesz tę jedyną, prawdziwą miłość, umawiasz się z różnymi osobami i chodzisz z nimi na randki. Pewnego dnia trafiasz na kogoś i czujesz, że to jest to, że ma „to coś”. I się zakochujesz. A później staje się Twoim partnerem na całe życie.  I żeby miłość cały czas płonęła tak jak na początku, musisz o nią dbać, podsycać niczym ogień i troszczyć się o to, aby mogła się rozwijać.

  Pasja wymaga wiele wysiłku, czasem jest męczarnią, ale daje satysfakcję, poczucie szczęścia. To miłość. W moim przepadku wielka. Iga Cembrzyńska.

  Pasja jako stan ducha (nie umysłu)

  Kojarzysz Serce i Rozum z reklamy Orange (wcześniej TP)? Toczą oni przysłowiową walkę o to, które z nich jest mądrzejsze i które ma rację. Serce zwykle nie zastanawia się zbyt długo i robi coś spontanicznie, pod wpływem chwili, impulsu i bez namysłu. Czasem robi coś, co wydaje się głupie, przez co dostaje „zrypki” od Rozumu. Ten jest mądrzejszy i stara się wszystko przedstawić w logiczny sposób. Rozum jest bardziej myślący i kierujący się logiką ale nikt nie udowodnił jego wyższości nad Sercem.

  Pasja to coś, co płynie z serca, nie z rozumu. A serce nie zastanawia się, czy coś się opłaca, czy się nie opłaca, tylko poddaje się temu co czuje. Powoduje, że robimy coś, co czasem jest irracjonalne albo nie ma na to logicznego uzasadnienia,  ale za to karmi naszą duszę.

  Co robić, jeśli Rozum popada w konflikt z Sercem?

  Idź za sercem ale rób to z głową i nie trać rozumu

  Pasja jako energia życiowa

  Co to jest pasja? I jaka jest definicja pasji? Pasja to coś, kiedy to robisz, to czujesz, że żyjesz pełnią życia. Pasję definiuje się jako pewnego rodzaju siłę i energię życiową. Jest ona tym, co Cię ożywia, daje radość, wzbudza pozytywne uczucia i emocje oraz ładuje Twoje akumulatory. Pasja powoduje, że rano chce Ci się wstawać z łóżka a wieczorem nie kładziesz się spać, pomimo, że jest już 2:00 w nocy. Nie czujesz zmęczenia, pomimo, że jest już tak późno.

  Energia jest tutaj czynnikiem kluczowym. Możesz mieć energię fizyczną ale nie mieć energii duchowej (brak pasji). Będziesz miał poczucie, że czegoś Ci w życiu brakuje i łatwiej popadał w różnego rodzaju choroby. W odwrotnej sytuacji, nawet jeśli brakuje Ci energii fizycznej, to kiedy masz pasję, czujesz, że żyjesz. Pasja dodaje Ci energii, zamiast ją zużywać.

  A jednak trzeba się sponiewierać od czasu do czasu w imię czegoś. Rzucić się w przepaść i poczuć, że się frunie. Bez tego może i bezpieczniej, ale nijako. Maciej Stuhr Click To Tweet

  Pasja jako siła napędowa

  Czym jest pasja? Pasja jest tym, co napędza Cię do działania. Nie potrzebujesz jakiejś specjalnej motywacji, żeby coś robić. Po prostu wstajesz z łóżka i nie możesz się doczekać, kiedy zaczniesz. Pasja pcha Cię do przodu, albo jak wolisz ciągnie Cię w stronę tego, czego pragniesz. W jednym i drugim przypadku jest Twoją siłą napędową.

  Pasja wzmaga również Twoje zaangażowanie w to, co robisz. Sprawia, że jeśli się za to zabierasz, to robisz to na 100%, oddając się temu w pełni. Pasja jest tym, co robisz, kiedy Ci za to nie płacą. A jeśli praca jest Twoją pasją, to jesteś prawdziwym szczęściarzem.

  Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu. Konfucjusz

  Pasja jako obsesja i uzależnienie

  Pasja jest trochę jak uzależnienie. Kiedy raz się na nią natkniesz i jej spróbujesz, to chcesz jej coraz więcej.  Wciąga Cię coraz bardziej, pochłania w całości i uszczęśliwia. Jak zaczniesz, trudno Ci skończyć. Często nawet zapominasz o jedzeniu czy spaniu a czas przestaje dla ciebie istnieć. Czujesz się tak, jakbyś był na jakimś haju. Pasja jest też pewnego rodzaju obsesją. Najwięksi tego świata mieli obsesję na punkcie czegoś i dlatego tworzyli wielkie rzeczy, które zmieniły ten świat na zawsze.

  Ważne, aby pasja była naszą zdrową obsesją a nie przyjęła formy zaburzonej, która wiąże się z nieprzyjemnym przymusem wykonywania danej czynności. W badaniach wykazano, że pasja może mieć swoje dwa oblicza – pozytywne i negatywne. Pasja pozytywna, zwana jest pasją harmonijną i wiążę się z naturalną potrzebą działania, motywacją i rozwojem. Pasja negatywna zaś, zwana pasją obsesyjną stanowi wewnętrzną presję, która prowadzi do frustracji  bądź wycieńczenia organizmu. Mówimy o niej, gdy ktoś nie jest w stanie kontrolować chęci swojego działania, nie biorąc pod uwagę konsekwencji obsesyjnego zaangażowania w daną czynność. Bardzo dobrze różnice między nimi opisuje Jacek Kłosiński na swoim blogu w artykule: 2 rodzaje pasji.

  Pasja jako droga (proces)

  Pasja nie jest celem samym w sobie ani efektem końcowym, do którego zmierzasz. W takim razie, co to jest pasja? Jest ona ciągłym procesem działania, który przenika przez Ciebie. Napędza Cię samo wykonywanie tej czynności, bez przymusu zarabiania pieniędzy czy osiągania konkretnego celu. Jest drogą, którą kroczysz i wiesz, że jest ona tą właściwą. Odkrywanie pasji również jest procesem.

  Co to jest pasja i po czym ją poznać?

  Czym jest pasja? Mówiąc najogólniej, pasja jest uczuciem, namiętnością, którą czujesz, kiedy dajesz jej wyraz. Często są to czynności, które Cię ekscytują, powodują dreszczyk emocji i lubisz je robić dla samego faktu ich wykonywania (nie dla wyniku).  Czynności te najczęściej sprawiają Ci przyjemność, choć nie zawsze musi tak być. Często wiążą się one z prawdziwym wysiłkiem twórczym.

  Zdarza się, że idąc za pasją, musisz robić rzeczy, które nie są przyjemne. Wiesz jednak, że trzeba je wykonać, aby pójść dalej. Pasja, nie raz wymaga poświęceń.

  Plus jest taki, że pasja dodaje Ci energii do działania a nie ją odbiera. Pasja to, bowiem czynności, które wypełniają Cię siłą, nawet kiedy jesteś fizycznie zmęczony.  Jest tym, w czym się rozwijasz i czego chcesz coraz więcej oraz tym, co Cię uskrzydla i przy czym tracisz swoje poczucie czasu.

  czym jest pasja - mariusz na jachcie

  Czym pasja nie jest?

  Jeśli nadal nie wiesz , co to jest pasja i jaka jest definicja pasji, to może łatwiej będzie pokazać, czym ona nie jest.

  W artykule: Jak znaleźć cel w życiu? pisałem o tym, jak określić swoją życiową misję i wybrać właściwą drogę. Pasja może być Twoim życiowym celem, ale nie musi. Nawet, jeśli się nim nie stanie i nie będziesz na niej zarabiać, to będziesz miał ciekawe hobby, które będzie dla Ciebie odskocznią od pracy i które będzie ładowało Twoje akumulatory.

  Pasja nie jest tym, co jest na zewnątrz Ciebie, ale tym, co z Ciebie wypływa i jest w Tobie. Nie bez powodu mówi się, że ktoś żyje życiem pełnym pasji albo że ma w sobie tę pasję. Pasja w postaci fotografowania, to nie pstrykanie zdjęć, ale to, co chcesz przez to wyrazić. To moment, który chcesz uchwycić lub wspomnienie, które chcesz uwiecznić. To nie odpowiedź na pytanie „co robisz?” ale raczej „dlaczego to robisz?”.

  Pasja nie jest również tym, co określa Twoją tożsamość. To, że nie masz pasji nie czyni Cię kimś gorszym i nie określa tego, kim jesteś. Posiadanie pasji w życiu jest ważne i wnosi w nasze życie wiele dobrego.  Nie musisz jednak wyrywać sobie włosów z głowy tylko dlatego, że jeszcze nie zrozumiałeś, co to jest pasja w Twoim życiu, albo że jeszcze jej nie odnalazłeś.

  Pasja najczęściej nie jest też czymś spektakularnym. Nie zawsze to, co robisz musi wiązać się ze zmienianiem świata. Pasję możesz odnaleźć nawet w drobnych, codziennych czynnościach jak gotowanie, czy uprawianie ogródka.

  Nie jest to też sposób na zabicie czasu, nudę czy ucieczkę od problemów.  Chociaż w pewnym sensie tak, bo jeśli oddasz się swojej pasji, to nie będziesz mieć czasu na nudę i nadmierne skupianie się na problemach.

  Czym jeszcze nie jest pasja? Czyli o ciemnej stronie pasji… 

  Pasja nie jest tylko przyjemnością, biernością czy konsumowaniem. Nie można jej mylić z uzależniającym graniem w grę na komputerze czy innymi destrukcyjnymi czynnościami, które dostarczają jedynie przyjemności a nie wnoszą żadnych wyższych wartości w życie.

  Samo granie w grę, nie będzie stanowiło Twojej pasji. Jeśli jednak zaczniesz prawdziwie poświęcać się tej grze, rozwijać się i uczyć, jak być w niej najlepszym, tworzyć strategię, trenować oraz budować zespół i wkładać pracę w komunikację w zespole – to taki przejaw aktywności możesz zaliczyć do pasji.

  Podobnie, nie możesz nazwać się pasjonatem, jeśli codziennie jesz ryby w restauracji. Jesteś wtedy tylko konsumentem bądź smakoszem. Z kolei, gdy zaczniesz wkładać w to wysiłek twórczy np. w sam proces łowienia, wydając 5 tys. złotych na akcesoria wędkarskie, żeby złowić rybę, którą możesz kupić w sklepie rybnym za parę złotych i wytrwale ucząc się wędkowania – możesz uznać to za swoją pasję.

  W pasji, bowiem często chodzi o sam wysiłek i nakłady włożone w daną czynność a nie tylko łatwe i przyjemne wykonywanie czegoś dla korzyści czy relaksu.

  Najsmutniejsi ludzie, jakich w życiu spotkałam, to ci, którzy nie interesują się niczym głęboko. Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest wyłącznie chwilowe, nie ma bowiem bodźca, który by je podtrzymywał. Nicholas Sparks Click To Tweet

  Pasja, hobby, zainteresowania – czym się różnią?

  Odpowiedź na pytanie, co to jest pasja i czym różni się od hobby oraz zainteresowań, najlepiej przedstawię na pewnym kontinuum. Pokażę Ci różnice między tymi pojęciami, porównując je do związków między ludźmi.

  Pasja jest jak miłość (żona/kochanka/partnerka życiowa – wstaw co Ci bardziej pasuje ;)).

  Podobnie jak miłość, pasja wzbudza Twoje pożądanie, podnieca Cię i czujesz motylki w brzuchu. Ciągnie Cię do niej, chcesz spędzać z nią każdą wolną chwilę i pragniesz jej coraz bardziej. Jest pierwszą „rzeczą” o której myślisz po przebudzeniu. Świat wydaje Ci się przy niej lepszy i bardziej kolorowy a czas przestaje istnieć. Pasja zdecydowanie jest kobietą. 😉

  Hobby jest jak przyjaciel. Chcesz spędzać z nim czas i lubisz do niego wracać, ale nie czujesz pożądania. Chętnie się z nim spotykasz, ale po pewnym czasie stwierdzasz, że już czas do domu. Spotykacie się regularnie, ale też nic złego się nie dzieje, jeśli nie widzicie się przez dłuższy czas. Zdarza Cię się w jego towarzystwie zerknąć czasem do telefonu czy na Facebooka.

  Zainteresowanie jest jak kolega. Spotykasz się z nim raz na jakiś czas. Zazwyczaj, kiedy sam się przypomni. Lubisz słuchać o czym mówi, ale po dłuższej chwili z niecierpliwością zerkasz na zegarek. Nie ograniczasz się do jednego wąskiego grona osób i łatwo zmieniasz towarzystwo. Gdyby zainteresowanie było kobietą, odwracałbyś głowę w jej towarzystwie za każdym razem, kiedy na horyzoncie pojawiłaby się bardziej atrakcyjna pani. 😉

  Moje pasje, hobby i zainteresowania – przykłady pasji

  Aby jeszcze lepiej wyjaśnić, co to jest pasja, hobby i zainteresowania, najlepiej będzie przedstawiać to na przykładach.

  Jeśli czytujesz mój blog o rozwoju osobistym i zarządzaniu czasem, to wiesz, że jedną z moich pasji jest właśnie rozwój osobisty i inspirowanie innych do tego samego. Jest to coś, czym żyję na co dzień i mam to szczęście, że łączę to również z pracą. Niemal wszystkie moje myśli i działania, koncentrują się wokół tego. Nie wyobrażam sobie życia bez rozwoju osobistego i wspierania innych w odkrywaniu ich potencjału. Jestem pewien, że będę to robił niezależnie od okoliczności.

  Oprócz blogowania i wspierania innych w rozwoju mam jeszcze dwie pasje: chodzenie po górach oraz żeglowanie. Są dla mnie jak narkotyk, którego, jeśli nie weźmie się przez jakiś czas, to zaczyna się odczuwać niemal fizyczny głód. Obie również łączę z pracą, choć nie jest to podstawowy sposób na zarabianie pieniędzy. Traktuję je raczej jako dodatek, sposób na realizację pasji i dzielenie się nią z innymi. W ramach tych pasji powstały projekty: „Szkolenia na Mazurach – Lider Na Fali” oraz „Szkolenia w Górach – Droga Na Szczyt”, chociaż nie było ich w planach na samym początku. Podobnie jak z blogowaniem, wiem, że będę to robił niezależnie od tego, czy będą chętni na wspólne wyjazdy, czy nie. Nawet gdybym miał jeździć w te wyprawy sam. 😉

  Do hobby zaliczam fotografię. Lubię się jej czasem oddać, ale na razie nie czuję tak silnego pożądania, abym chciał w ten sposób spędzać każdą wolną chwilę i zabierać aparat wszędzie ze sobą. Podobnie jest z bieganiem.

  Oprócz wyżej wymienionych są jeszcze takie rzeczy jak: narty zimą, jazda na rowerze, na rolkach, gra w squasha, czy skoki spadochronowe. Nie są to jednak rzeczy, które mnie porywają i traktuję je jako zainteresowania.

  Co to jest pasja? Definicja – podsumowanie

  Czym jest pasja? To przede wszystkim energia i radość odczuwane wtedy, gdy robimy coś, co karmi naszą duszę, ciało, umysł i/lub emocje. To coś, czemu dajesz wyraz poprzez sam akt działania a nie efekt do jakiego to działanie zmierza. Robisz to bez żadnego przymusu z zewnątrz i bez presji zarabiania pieniędzy. Efektem pasji jest poczucie spełnienia i naładowania akumulatorów.  O zbawiennych korzyściach wynikających z posiadania pasji pisałem we wspomnianym na początku artykule: Życie z pasją i brak pasji, czyli dlaczego warto mieć pasję?

  Liczba aktywności, które mogą stać się Twoją pasją jest ogromna i wcale nie jest tak trudno ją znaleźć. O tym, jak odnaleźć swoją pasję przeczytasz w artykule: Jak znaleźć pasję i żyć pełnią życia?

  A jeśli chcesz doświadczyć czegoś nowego, przeżyć wyjątkową przygodę, a przy okazji być może odkryć swoją pasję, to niebawem będzie ku temu doskonała okazja. Jak już pisałem, jedną z moich pasji jest chodzenie po górach.Dwa razy w roku organizuję wyprawy w Tatry połączone z rozwojem osobistym. Jeśli lubisz góry i chcesz przeżyć wyjątkową przygodę, zerknij na stronę mojego projektu. Być może uznasz, że to jest coś dla Ciebie. 😉

  Szkolenia w górach - Droga Na Szczyt

  Swoją drogą, piszę o tym, co to jest pasja i jaka jest definicja pasji w samym środku majówki. Jest grubo po północy, nie czuję zmęczenia i nie mogę doczekać się, kiedy wstanę rano, dokończę pisać i opublikuję artykuł na blogu.

  A Ty? Masz jakąś pasję, czy dopiero jej szukasz? Pochwal się swoją pasją w komentarzu i pokaż ją innym. Być może kogoś zainspirujesz, albo znajdziesz ludzi o podobnych zainteresowaniach do Twoich?

  Co to jest pasja – co dalej?

  Pasja jest wtedy, kiedy czytasz regularnie i z zaangażowaniem mojego bloga 😛 oraz:

  Dzięki, że tu zaglądasz.
  Niech MOC będzie z Tobą,
  Mariusz Tomaszewski – Trener Rozwoju Osobistego

  P.S. Ciekawy artykuł? Udostępnij proszę i pomóż mi docierać do innych.

   

  Pobierz bezpłatnego e-booka "pięć kroków do skutecznej zmiany".

  Chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces oraz zminimalizować ryzyko porażki w realizacji swoich celów? Receptę, jak to zrobić znajdziesz w e-booku „Pięć kroków do skutecznej zmiany”. Zapisz się do mojego newslettera, a e-booka o skutecznym wprowadzaniu zmian otrzymasz w prezencie! Trafi prosto do Twojej skrzynki e-mailowej.

  Skontaktuj sie ze mną

  Masz jakieś pytania dotyczące moich szkoleń? Chcesz podzielić się refleksją na temat skuteczności w życiu osobistym lub biznesie? Potrzebujesz sprofilowanej oferty szkoleń dla swojej firmy? Stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, w którym kierunku podążać? Napisz do mnie.

  • Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00

  • Piła, ul. Ceramiczna 19

  • +48 883 329 608

  • biuro@mtc.pl

   Hej, zaczekaj :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.
   Hej, zaczekaj! :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.