• ~14000Kontaktów
 • ~18000Polubień
 • ~500Followersów
 • Blog

  Postanowienia Noworoczne – Dlaczego nie warto ich robić i co zamiast?

  Z pewnością masz już dość paplaniny (miało być mocniejsze słowo :)) o postanowieniach noworocznych i całej nagonki z tym związanej. W telewizji, radiu, gazetach i w Internecie wszędzie tylko postanowienia noworoczne! Aż roi się od artykułów i porad dotyczących tego, jak dobrze wyznaczać cele, jak realizować postanowienia, jak się motywować itd. Są nawet takie, które mówią nam jakie postanowienia noworoczne powinniśmy mieć, żebyśmy byli bardziej szczęśliwi.

  Wiele osób będzie postanawiało w 2019 roku zrealizować cele z 2018 roku, które powinni osiągnąć już w 2017. Obiecywali sobie to w 2016, a planowali w 2015 z nadzieją, że ten rok będzie inny i tym razem już na pewno wszystkie zrealizują. Tak jakby miało nastąpić coś szczególnego i wyjątkowego w nadchodzącym roku. Zapominają, że w zeszłym mieli dokładnie takie same zasoby do realizacji swoich postanowień noworocznych i dokładnie to samo sobie mówili. Pogoda i warunki do zmian również były podobne.

  Postanowienia noworoczne – 6 powodów, dlaczego nie warto ich robić?

  Założę się, że masz za sobą co najmniej jeden artykuł na temat tego, dlaczego warto robić postanowienia noworoczne albo z pomysłami na to, jakie warto mieć? Dlatego zapraszam Cię do poznania dla równowagi 6 powodów, dlaczego nie warto tego robić. A przynajmniej nie teraz i nie w taki sposób jak robi to większość. Z artykułu dowiesz się również, co warto robić w zamian. Gotowy?

  1. Bo Nowy Rok nie jest najlepszym momentem na zmiany

  Budzisz się na kacu po udanej zabawie Sylwestrowej. Otwierasz oczy a wkoło wielki bałagan. Na stole i w kuchni walają się resztki jedzenia z wczorajszej imprezy, niedokończone chipsy, paluszki, połowa butelki coli i inne rzeczy, których zgodnie ze swoim postanowieniami noworocznymi od dzisiaj nie miało być już w Twoim życiu. Jedyne, o czym marzysz, to wziąć tabletkę przeciwbólową, popić niedokończonym drinkiem i z powrotem walnąć się do łóżka. Tak oto pierwszy raz postanawiasz przełożyć swoje postanowienia noworoczne na jutro.

  Kolejne dni mijają podobnie. Lodówka wypchana po brzegi świątecznym i Sylwestrowym jedzeniem od mamusi, a na zewnątrz jakoś tak zimno i ponuro. Wolisz, aby Twój pies podlał choinkę, zamiast wyprowadzać biedaka na spacer w taką pogodę i ruszać z domu swoje „cztery litery”. Zastanawiasz się, kto wymyślił, żeby przechodzić na dietę i zaczynać bieganie w takim okresie?

  Ostatnią deską ratunku miała być siłownia. Okazało się jednak, że inni mieli podobny pomysł jak Ty, i na samą myśl o ocieraniu się o tłumy spoconych ludzi odechciewa Ci się ćwiczyć.

  Zostało Ci jedynie wytrwanie w postanowieniu niepalenia papierosów. Jednak za każdym razem, kiedy włączasz telewizor, reklamy środków antynikotynowych krzyczą do Ciebie i przypominają Ci o tym, jak bardzo chce Ci się palić.

  Pierwszy stycznia to słaby moment na zaczynanie czegokolwiek i postanowienia noworoczne.

  Po pierwsze, okoliczności nie sprzyjają podejmowaniu wielu z popularnych postanowień.

  Z drugiej strony, brak słońca, temperatura na zewnątrz oraz ogólne osłabienie organizmu po imprezach świąteczno-noworocznych, raczej nie wpływają pozytywnie na nasze zasoby energii i silnej woli, do realizacji ambitnych przedsięwzięć.

  Po trzecie, łatwiej Ci będzie znaleźć wymówki i usprawiedliwienia, kiedy nie będziesz czegoś realizować, bo przecież innym też nie poszło.

  Ostatecznie okazało się również, że planowany czas dla siebie, na refleksje i przemyślenia w przerwie świątecznej, wyparował, nie wiadomo w którym momencie. Jakoś nie było okazji przysiąść i dobrze się nad tym wszystkim zastanowić.

  2. Bo każdy moment jest dobry na postanowienia noworoczne

  Jeśli masz do czegoś przekonanie, to nie musisz czekać do nowego roku z postanowieniami. Od razu możesz zacząć wprowadzać zmiany. Tak naprawdę, jeśli nie zaczniesz od razu, to jest mała szansa na to, że zaczniesz w innym momencie albo że wytrwasz w swoich postanowieniach noworocznych.

  Jeśli potrzebujesz mieć symboliczny moment na rozpoczęcie zmian, to może to być równie dobrze dzień Twoich urodzin, pierwszy dzień wiosny lub jakakolwiek inna data, która ma dla Ciebie symboliczne znaczenie.

  Moje postanowienia noworoczne

  Osobiście od czterech lat nie robię postanowień noworocznych. Postanowiłem wówczas, że złamię schemat i mój rok będzie zaczynał się 1 lipca jednego roku i kończył 30 czerwca w roku kolejnym. Co dzięki temu zyskałem?

  Po pierwsze, mam więcej czasu na odpowiednie przygotowanie się do zmian i nie przeszkadza mi „przedświąteczna bieganina”.

  Po drugie, jestem przed urlopem, podczas którego mam więcej czasu na dodatkowe przemyślenia i dopieszczenie swoich planów.

  po trzecie, w tym czasie mam więcej energii do wszystkiego i satysfakcję z tego, że złamałem schemat, i nie idę za tłumem.

  Od tamtego momentu realizuję więcej. A teraz przyglądam się z boku tej nagonce na temat postanowień noworocznych i spokojnie realizuję swoje wcześniejsze plany.

  A tak naprawdę, to robię jeszcze coś innego, ale o tym dalej.

  3. Bo postanowienia noworoczne to nie cele całoroczne

  Już sama nazwa wskazuje na to, że nie są to konkretne plany na cały rok, tylko pobożne życzenia na jeden dzień. Większość z postanowień noworocznych, które podejmujemy, jest płytka i zbyt ogólnikowa:

  • Wprowadzę zdrowy tryb życia;
  • Zacznę bardziej dbać o siebie;
  • Będę bardziej cieszyć się życiem;
  • Będę bardziej zorganizowaną osobą;
  • Przestanę się przejmować opinią innych ludzi;
  • Będę lepiej zarządzać swoimi finansami i mniej wydawać;
  • Będę bardziej pewna siebie;

  To tylko nieliczne z przykładów, które można mnożyć.

  Takie postanowienia noworoczne nie dają Ci odpowiedzi na pytanie, co masz robić, aby być w zgodzie z nimi. Nie wiesz, jakie konkretne zachowania będą świadczyły o tym, że jesteś na dobrej drodze i po czym poznasz, że osiągasz swój cel.

  Robiąc nie wiadomo co, stajemy się, nie wiadomo kim. #postanowienianoworoczne #nowyrok Click To Tweet

  Po drugie, takimi postanowieniami noworocznymi bez odpowiedniej miary, już na samym początku robisz sobie furtkę do wymówek. Za każdym razem, kiedy nie będziesz ich realizować, obniżasz kryteria sukcesu, by poczuć się lepiej. Nie mając miary, nie będziesz w stanie sprawdzić, czy wcinając pączka w tygodniu, jeszcze prowadzisz zdrowy tryb życia, czy już nie. Nie będziesz wiedzieć, czy kiedy zapisujesz swoje zadania na kartce, możesz już uznać się za osobę zorganizowaną, czy musisz robić coś więcej.

  Ostatecznie, jeśli nie planujesz ich realizacji i nie mierzysz postępów, to przy pierwszej lepszej chwili słabości lub potknięciu odpuścisz.

  4. Bo podejmowane są w przypływie chwili i pod wpływem emocji

  Otwierasz Internet a tam (o ironio!) wszędzie postanowienia noworoczne! 🙂

  Twoje ulubione portale i artykuły z poradami, jak tym razem skutecznie zabrać się za postanowienia noworoczne, bo okazało się, że zeszłoroczne porady były za słabe.

  Na Instagramie blogerzy i inne znane osoby chwalące się swoimi dokonaniami i planami na przyszły rok.

  Na Facebooku reklamy kuszące do zakupu cudownych kursów, za których sprawą w przyszłym roku będziesz chodzącym sukcesem itd.

  W końcu zaczynasz myśleć, że skoro wszyscy robią postanowienia noworoczne, to z Tobą chyba jest coś nie tak. Dlatego w poczuciu konieczności i wypełnienia obywatelskiego obowiązku postanawiasz również postanawiać.

  A jako że do końca roku nie zostało zbyt wiele czasu, robisz to w pośpiechu i byle jak. Byleby nie poczuć się gorszym, że inni mają, a Ty nie. Szybko wymyślasz sobie postanowienia noworoczne i jeszcze szybciej idą w zapomnienie po nowym roku.

  Kierujemy się emocjami, a nie zdrowym rozsądkiem i logiką. Ze względu na brak czasu, może zdarzyć się, że nasze postanowienia noworoczne nie będą do końca nasze. Często podejmujemy je pod wpływem chwili, presji i nacisków innych osób, ze względu na aktualną modę i z wielu innych powodów. Bez kontaktu z naszymi prawdziwymi potrzebami i bez głębszego zastanowienia.

  5. Przesadny optymizm

  Cały rok czekasz na ten moment i odkładasz ważniejsze decyzje i zmiany na nowy rok. W końcu zasiadasz, bierzesz kartkę i długopis, puszczasz wodze fantazji i zaczynasz pisać. Z każdą kolejną pozycją czujesz się coraz lepiej. Wizualizujesz sobie, jak rzucasz szefowi wypowiedzenie na stół, wyjeżdżasz na długie zagraniczne wakacje i otwierasz własną firmę. Jesteś człowiekiem sukcesu! Wyobrażasz sobie, jak znajomi podziwiają Cię za Twoją, nową, świetną sylwetkę i ogarnianie rzeczywistości, bo właśnie postanawiasz, że rozpoczniesz kolejne studia. Twoja lista zawiera już 15 pozycji. Rozpiera Cię energia i nie możesz doczekać się, kiedy zegar w Sylwestra wybije północ.

  Niestety życie szybko weryfikuje nasze plany. Nasze kartki z postanowieniami utykają gdzieś na dnie bieżących spraw i czekają tam, abyśmy w przyszłym roku mogli odkryć, że niewiele (albo nic) nie udało nam się zrealizować z tej listy.

  Sam uśmiecham się do siebie, kiedy przeglądam moje postanowienia noworoczne sprzed lat. Mam ubaw, jak widzę, co znajduje się na tych listach, w jakiej ilości i które powtarzały się w kolejnych latach.

  Większość z nas ma nierealistyczne oczekiwania względem siebie a atmosfera, jaka jest budowana wokół postanowień noworocznych, jeszcze je podsyca.  Planujemy za dużo na raz i oczekujemy zmian w zbyt krótkim czasie. Mamy tendencję raczej do nieoszacowania czasu i energii, jaka jest potrzebna do realizacji naszych projektów niż do jej przeszacowywania. Doba zawsze będzie mieć 24 godziny a rok 365 dni. Nie spłynie również na nas cudowna moc, która sprawi, że będziemy w stanie realizować pięć razy więcej zadań niż do tej pory w tym samym czasie.

  Nie bierzemy pod uwagę tego, że większość zmian, które chcemy wprowadzić, to złożone i czasochłonne procesy. I że bardzo wiele rzeczy wpływa na to, czy je realizujemy, czy nie. Pisałem o tym m.in. w artykule „20 rzeczy, które hamują Twoje zmiany”.

  6. Brak jasnego i mocnego „dlaczego?”

  Wiele postanowień noworocznych zostanie porzuconych już w styczniu a jeszcze więcej w kolejnych miesiącach. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w ferworze otoczki towarzyszącej przełomowi roku oraz w wyniku wcześniej wymienionych powodów, nie mamy wystarczająco mocnych powodów i argumentów na to, by wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych w momentach próby i kiedy pojawią się pierwsze przeciwności.

  Nasze przywiązanie do tych postanowień jest zbyt małe i oczekujemy, że ich realizacja będzie szybka, łatwa i przyjemna.

  Często też nasze postanowienia wyglądają raczej jak bardzo ogólne życzenia niż jak konkretne cele. Schudnę, będę mniej wydawać, więcej się ruszać itd. W dodatku często nie wiemy do końca tak naprawdę, dlaczego chcemy coś zrobić albo zmienić. Czy to, że chcemy schudnąć, wynika z tego, że jest taka moda teraz, naszej niskiej samooceny, chęci bycia bardziej atrakcyjnym dla płci przeciwnej? A może dlatego, że sami chcemy lepiej czuć się w we własnym ciele i na starość cieszyć się superkondycją?

  Kiedy łamiemy i porzucamy takie postanowienia noworoczne, nasze rozczarowanie zazwyczaj trwa krótko. Dzieje się tak, ponieważ nie połączyliśmy ich z naszymi najgłębszymi potrzebami i wartościami. I w zasadzie od początku wiedzieliśmy, że się nie uda. Nasza motywacja do działania albo trwa bardzo krótko, albo jest zbyt słaba, abyśmy mogli wytrwać w realizacji swoich planów.

  Ludzie pchani przez popędy są ciągnięci przez wartości. Viktor Frankl #motywacja #cytat Click To Tweet

  noworoczne postanowienia

  Postanowienia noworoczne 2019 – co zamiast nich?

  Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć rozczarowań i frustracji jest nie robić postanowień na 2019 rok. Oczywiście nie twierdzę, że postanowienia noworoczne to samo zło. Nie uważam też, że nie warto podejmować takich prób. W końcu jest to przyjemne zadanie i wzbudza w nas pozytywną wizję przyszłości. Dla wielu osób mogą być impulsem do tego, aby cokolwiek zmienić w swoim życiu. Nawet jeśli nie w tym, to w kolejnym roku. Uważam jednak, że warto to robić z głową, w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób. A przede wszystkim, dobrze się do tego przygotować. Jak w takim razie podejść do postanowień noworocznych w 2019 roku?

  1. Podsumuj swój rok i wyciągnij wnioski

  Zanim zaczniesz robić postanowienia noworoczne, zrób porządne podsumowanie roku. Dokonaj przeglądu najważniejszych obszarów swojego życia. Sprawdź, co udało Ci się osiągnąć i z czego jesteś najbardziej zadowolony. Wyciągnij lekcje z porażek. Zastanów się, jaki miałeś wpływ na innych i jaką wartość wniosły inne osoby do Twojego życia. Pomyśl, co chcesz zmienić w swoich relacjach.

  Na koniec podziękuj za stary rok. Podziękuj przede wszystkim sobie, ale nie zapomnij okazać wdzięczności innym.

  Jak zrobić dobre podsumowanie roku, pisałem w artykule: Podsumowanie Roku – Jak dobrze zakończyć i podsumować stary rok?

  2. Naucz się sztuki odpuszczania

  Sztuka odpuszczania i zamykanie niedokończonych rozdziałów są konieczne do wejścia w nowy etap ze świeżą energią.

  Zakończ toksyczny związek. Pozwól odejść i zajmij się sobą. Przestań żyć złudzeniami, że on czy ona się zmieni. Jeśli nie zmienił się za trzecim czy czwartym razem, nie zmieni się za piątym ani szóstym. Ogranicz lub zerwij niekorzystne znajomości, które Ci nie służą lub ciągną Cię w dół.

  Porzuć rolę ofiary! Wybacz sobie, a następnie puść w niepamięć krzywdy wyrządzone przez innych. Przeproś i napraw błędy, jeśli takie popełniłeś. Skup się na tym, co Cię buduje i daje Ci radości życia.

  Więcej na temat rozstawania się z przeszłością znajdziesz we wpisie: Sztuka Odpuszczania i Wybaczania – Jak Przestać Żyć Przeszłością?

  3. Wyznacz jeden główny cel i go zaplanuj

  Postanowienia noworoczne to iluzja. Kluczem do realizacji swoich celów, jest odpowiednie podejście do planowania i spójność wewnętrzna na wszystkich poziomach naszego życia.

  Zacznij od określenia swojej misji i kluczowych wartości. Zrób przegląd wszystkich obszarów Twojego życia i ról, w jakich najczęściej występujesz. Wybierz te trzy, które są dla Ciebie aktualnie najważniejsze. Wyznacz po jednym celu do każdego z nich.

  Podziel cele na etapy i projekty, określ najbliższe działania i przejdź do ich realizacji.

  Jak dokładnie to zrobić krok po kroku opisałem w artykule: 5 poziomów projektowania i planowania życia.

  Aby skupić się na tym, co najważniejsze, może przydać Ci się również ten wpis: Zasada Pareto 80/20 w praktyce, czyli jak osiągać więcej za mniej?

  4. Naucz się zarządzać swoim czasem

  Bez tej umiejętności postanowienia noworoczne pozostaną tylko zachcianką. Umiejętność planowania i zarządzania sobą w czasie to jedna z kluczowych kompetencji naszych czasów.

  Aby skutecznie realizować swoje cele zdobądź wiedzę, jak zarządzać swoimi zadaniami i planować swój czas oraz jak wyznaczać priorytety. W jednym z moich artykułów wymieniam aż 40 różnych metod. Znajdziesz je tutaj: Zarządzanie Czasem i Zadaniami – 40 Metod, Technik, Zasad i Trików.

  Wybierz tylko kilka z nich i zacznij stosować na co dzień, a żadne postanowienia noworoczne nie będą dla Ciebie problemem.

  5. Rób postanowienia tygodniowe!

  Najlepszą alternatywą na postanowienia noworoczne jest robienie regularnych postanowień tygodniowych. Zamiast planować cały rok z góry, lepiej będzie spojrzeć na cele z krótszej perspektywy.

  Działaj metodą małych kroków. Wyznaczaj sobie małe cele na każdy tydzień i wyznaczaj priorytety. Zaplanuj tylko te, które są dla Ciebie najważniejsze. Nie przesadzaj z ilością. Dzięki temu cele nie będą już takie straszne i zwiększysz szansę na wytrwanie w swoich postanowieniach.

  Jak wyznaczać priorytety z perspektywy tygodnia przeczytasz w artykułach:

  6. Odpieprz się od siebie! 😉

  Na koniec odpieprz się od siebie! Postanowienia noworoczne to nie wszystko! Wrzuć na luz i nie daj się zwariować! Nie oczekuj od siebie zbyt wiele i nie buduj sobie nierealistycznych oczekiwań.

  Zacznij od tego, z czego zrezygnujesz w tym roku. Wsłuchaj się w swoje potrzeby. Skończ to, co zacząłeś. Pomyśl o tym, co ma dla Ciebie prawdziwe znaczenie.  Odpocznij po prostu i naładuj swoje akumulatory. Zrób sobie dobrze! Należy Ci się!

  A później zabierz się za realizację swoich celów, bez zbędnego pośpiechu i niepotrzebnej presji.

  O moich doświadczeniach na ten temat przeczytasz we wpisie: Wyznaczanie celów i tyrania bycia niewystarczającym.

  7. Weź udział w szkoleniu

  A jeśli mocno zależy Ci na skutecznym i szybkim wprowadzeniu zmian w Twoje życie, to zerknij na moje szkolenie Motivation & Making Change.

  Uczę w nim, jak skutecznie wprowadzać zmiany i realizować swoje postanowienia noworoczne.

  szkolenie motywacja - szkolenie dofinansowane

  Postanowienia noworoczne – co dalej?

  Jeśli podobał Ci się artykuł i chcesz więcej bezpłatnych inspiracji, koniecznie dołącz do grupy na Facebooku: Rozwój Osobisty i Zarządzanie Czasem w Praktyce. Dzielę się tam pomysłami na usprawnianie swojego życia i praktycznymi sposobami podnoszenia swojej produktywności.

  Możesz też zapisać się na mój newsletter i odebrać bezpłetnego ebooka z aplikacjami, które pomogą Ci realizować Twoje postanowienia noworoczne.

  Życzę Ci szczęśliwego nowego roku i skutecznego wprowadzania zmian.

  Niech MOC będzie z Tobą!
  Mariusz Tomaszewski – Trener Rozwoju Osobistego

  P.S. Ciekawy artykuł? Udostępnij proszę i pomóż mi docierać do innych.

  Pobierz bezpłatnego e-booka "pięć kroków do skutecznej zmiany".

  Chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces oraz zminimalizować ryzyko porażki w realizacji swoich celów? Receptę, jak to zrobić znajdziesz w e-booku „Pięć kroków do skutecznej zmiany”. Zapisz się do mojego newslettera, a e-booka o skutecznym wprowadzaniu zmian otrzymasz w prezencie! Trafi prosto do Twojej skrzynki e-mailowej.

  Skontaktuj sie ze mną

  Masz jakieś pytania dotyczące moich szkoleń? Chcesz podzielić się refleksją na temat skuteczności w życiu osobistym lub biznesie? Potrzebujesz sprofilowanej oferty szkoleń dla swojej firmy? Stoisz na zawodowym rozdrożu i nie wiesz, w którym kierunku podążać? Napisz do mnie.

  • Poniedziałek - Piątek 8:00 -16:00

  • Piła, ul. Ceramiczna 19

  • +48 883 329 608

  • biuro@mtc.pl

   Hej, zaczekaj :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.
   Hej, zaczekaj! :)
   Pobierz bezpłatny e-book na do widzenia!
   Przygotowałem dla Ciebie poradnik "5 Kroków Do Skutecznej Zmiany". Dołącz do mojego newslettera i skutecznie wdrażaj zmiany w swoim życiu.